
Na rynku medycznym odnaleźć możemy mnóstwo środków na każde schorzenie. Nie należy jednak zapominać, że naturalne sposoby walki z chorobami niekiedy są tak samo skuteczne jak środki farmaceutyczne.
Znajomość zastosowania oraz właściwości składników naturalnych jest bardzo przydatna i często pozwala zaoszczędzić środki przeznaczone na leki. Lecznicze właściwości miodu opisywano już wielokrotnie, jednak to nie jedyny wspaniały produkt, którego istnienie zawdzięczamy pszczołom.
Czym jest propolis?
Propolis to tak zwany kit pszczeli. W jego skład wchodzi wydzielina gruczołów pszczelich oraz żywica drzew i krzewów. Jest on złożoną mieszanka związków chemicznych, w których skład wchodzą między innymi: kwasy aromatyczne, estry, sterole, flawonoidy. Kit pszczeli służy owadom do wypełniania nieszczelności w ulach. Propolis nie tylko chroni ule, ale także same pszczoły, tworząc barierę przed drobnoustrojami. Mieszanka doskonale radzi sobie z bakteriami, wirusami czy grzybami chorobotwórczymi.
Zastosowanie medyczne propolisu
Propolis może być wykorzystywany zarówno w walce z chorobami, jak i w profilaktyce. Korzystnie wpływa na układ oddechowy człowieka. Świetnie sprawdza się w ochronie przed przeziębieniem i grypą. Zwiększa on odporność organizmu i pozwala szybciej wrócić do pełni zdrowia.
Dzięki swojemu działaniu przeciwgrzybicznemu i bakteriobójczemu może być wykorzystywany w walce z chorobami skórnymi. Przyspiesza on gojenie ran oraz zapobiega zakażeniom. Kit pszczeli wykorzystuje się także w przypadku odmrożeń oraz oparzeń. Propolis ma działanie łagodzące, dlatego zastosowanie znalazł w walce z nadciśnieniem tętniczym.
Nalewka z propolisu – przepis
Przyrządzenie nalewki z propolisu jest bardzo proste. Aby stworzyć własny wywar z kitu pszczelego potrzebujesz jedynie – kitu pszczelego, alkoholu i czasu 🙂
Propolis należy dokładnie oczyścić i rozdrobnić. Przed rozdrobnieniem warto jest zamrozić produkt. Pozwoli to na łatwiejsze i szybsze rozbicie kitu na mniejsze kawałki. Możesz wykorzystać do tego młynek do kawy.
Do oddzielnego naczynia dodaj 50g propolisu. Zalej go 100ml spirytusu. Następnie dodaj 150ml ciepłej, ale nie gorącej wody. Składniki wymieszaj. Przelej mieszankę do szklanej butelki i odstaw na około 2-3 tygodnie. Ważne! Przechowuj nalewkę w zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej.
Po upływie 3 tygodni przefiltruj nalewkę przez gazę. Zostaw w ciemnym miejscu i ciesz się gotowym eliksirem zdrowia!
Nalewkę stosuj doustnie, z łyżką cukru, dodawaj ją do inhalacji lub stosuj miejscowo na rany i otarcia.
Zaproponowany przepis możesz zmieniać, w zależności od swoich upodobań. Stosuj nalewkę profilaktycznie i ciesz się zdrowiem 🙂