Newport – miasto w Rhode Island które warto odwiedzić

Wbrew nazwie, najmniejszy ze stanów USA nie jest wyspą, lecz archipelagiem. Ten położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego stan jest zdecydowanie nowatorski w swej historii.

To tu 18 maja 1692 roku zniesiono niewolnictwo – na niemal 140 lat przed tym kiedy kolonia stała się stanem. To tu powstał pierwszy zbór baptystyczny w USA i tu odbyła się pierwsza w historii Parada Niepodległości, rokrocznie prowadzona 4 lipca na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj stan znany jest jako żeglarska stolica świata. Jednak nie jest to jego jedyną atrakcją.

 

Newport – jak jego nazwa wskazuje, początkowo było miastem portowym. Do dzisiaj związane jest z morzem bardzo silnie. Ultrabogate rezydencje rozciągające się na wzgórzach mają cechę wspólną – wszystkie otwierają się malowniczymi widokami na ocean. Poza tymi pomnikami luksusu, Newport jest pełne budynków z czasów kolonialnych – w tym aż dziewięć, które powstały przed rokiem 1700 i odrestaurowane i doskonale zachowane, do dziś przypominają o historii.

Otwarty dla zwiedzających The Breakers zaprasza gościnnymi 70 pokojami, pełnymi rzeźbionych elementów i stiuków. Rezydencja została wybudowana przez Cornelius Vanderbilt i zaprojektowana przez Richard Morris Hunt, jako ówczesna wersja domku letniskowego z bagatelka – 70 pokojami. Budynek przytłaczający wręcz przepychem, stoi na szczycie klifu i rozciągają się z niego niezwykłe widoki. Poza domem do zwiedzania udostępnione są też stajnie i inne budynki należące do obejścia.

Rezydencji podobnych do The Breakers jest w Newport kilka i można je oglądać nie tylko z zewnątrz. Do wielu z nich ścieżki prowadzą szczytem klifów, a czasem wydrążonymi w nich tunelami. Przy niektórych z rezydencji zachowały się wypielęgnowane ogrody w stylu francuskim, stanowiące również ciekawy element zwiedzania, dla osób zainteresowanych aranżacjami roślinnymi. Jednak Newport to nie tylko zwiedzanie i piesze wycieczki.

Rejsy turystyczne są wielką atrakcją dla odwiedzających Newport. Wycieczki łodziami żaglowymi to niemal obowiązkowy punkt zwiedzania – widoki, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, zapierają dech. Nieco ponad godzinne wycieczki zaplanowane są tak, żeby z tafli oceanu pokazać wszystkie najpiękniejsze i najciekawsze miejsca wybrzeża. W czasie rejsu z przewodnikiem można usłyszeć też wiele ciekawostek, między innymi na temat odbywającego się corocznie Newport Folk i Jazz Festival.

 

Newport to także muzea, zabytkowa synagoga i dzika przyroda. Podstawą atrakcji są jednak, trwające niemal nieprzerwanie regaty – miłośnicy żeglarstwa powinni wpisać odwiedziny w tym mieście do obowiązkowego terminarza.

MT

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię