Delaware – fakty i ciekawostki

1. Delaware jest jednym z najwęższych stanów w USA

W porównaniu z niektórymi innymi stanami w USA, Delaware plasuje się jako jeden z najwęższych. W najwęższym miejscu ma tylko około 9 mil średnicy. Jego najszerszy punkt ma 35 mil średnicy. Stan ma w sumie 96 mil długości.

2. Thomas Garrett, ważna postać w walce o zniesienie niewolnictwa, urodził się w Delaware

Thomas Garret (21 sierpnia 1789 – 25 stycznia 1871) był główną głównym motorem w zniesieniu niewolnictwa. Uważa się, że w ciągu swojego życia pomógł uwolnić aż 2000 niewolników, a czyniąc to, stracił cały majątek osobisty. Stał się przyjacielem i współpracownikiem Harriet Tubman, która pracowała na Podziemnej Kolei, pomagając uwolnić niewolników z rąk swoich właścicieli. Garrett bardzo często dostarczał Tubman buty i ubrania, które miała przekazać jej podopiecznym. Sam Garrett pomógł uwolnić rodziców Tubman przed groźbą pojmania, dając im pieniądze po tym, jak ojciec Tubman został przyłapany na pomaganiu niewolnikom w ucieczce.

3. Zakupy bez podatku

Delaware jest jednym z niewielu stanów, które oferują zakupy bez podatku. Jest to jeden z zaledwie pięciu stanów, który daje ludziom szansę na robienie zakupów bez płacenia podatku – pozostałe stany to Alaska, Oregon, Montana i New Hampshire.

4. Rozwój gospodarczy i przemysłowy stanu Delaware był związany z rodziną DuPont

W latach dwudziestych XIX wieku rodzina DuPont założyła młyn strzelniczy nad brzegiem rzeki Brandywine w Wilmington. Z biegiem czasu rodzina stała się największym producentem prochu na świecie. Do dzisiaj rodzina jest odpowiedzialna za 5–10% całkowitego zatrudnienia ludności Delaware.

5. Pierwszy stan

Pseudonim Delaware to „pierwszy stan”. Wynika to z faktu, że Delaware była jedną z pierwszych kolonii, które ratyfikowały konstytucję w 1787 roku i tym samym stały się pierwszym uznanym stanem w kraju.

6. Jest 49. stanem co do wielkości

Delaware ma zaledwie trzy gmin na obszarze 1982 mil kwadratowych. Te trzy hrabstwa to hrabstwo New Castle, które ma powierzchnię 438 mil kwadratowych; Hrabstwo Kent o powierzchni 594 mil kwadratowych; i wreszcie hrabstwo Sussex o powierzchni 950 mil kwadratowych.

7. Delaware ma stanową skamielinę zwaną Belemnitem

Belemnit to kałamarnica, która ma stożkową skorupę. Należą do tej samej rodziny co ośmiornica. Te skamieniałości można łatwo znaleźć wzdłuż brzegów kanału Delaware.

8. Delaware słynie z pysznych brzoskwiń i ciasta brzoskwiniowego

Przez większość XIX wieku Delaware było czołowym producentem brzoskwiń w USA. W 1875 roku wprowadzono na rynek 6 milionów koszyków – wszystkie wyhodowane w tym stanie. Delaware ma nawet stanowe ciasto – brzoskwiniowy pie, które od 2009 roku jest uznawane za deser stanowy.

9. Wynalazca manewru Heimlicha urodził się w Wilmington

Heinrich Heimlich, człowiek odpowiedzialny za wymyślenie procedury, którą inicjujemy, gdy ktoś się dławi, urodził się w 1920 roku w największym mieście Delaware, Wilmington.

Jak wyglądało Jackowo 8 lat temu? Ciekawa wycieczka (WIDEO)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię