Nowa technologia pozwoli naukowcom wykryć oznaki życia pozaziemskiego w ciągu najbliższych 5 do 10 lat

451

Badania pokazują, że nowy teleskop może wykryć potencjalną sygnaturę życia na innych planetach w zaledwie 60 godzin.

Caprice Phillips z Ohio State University, który podzieli się wstępnymi odkryciami powiedział „to, co naprawdę zaskoczyło mnie w wynikach, to fakt, że możemy realistycznie znaleźć oznaki życia na innych planetach w ciągu najbliższych 5 do 10 lat”.

Gazowe planety karłowate mogą sprzyjać życiu. Ale ponieważ żadna z tych super-Ziemi ani mini-Neptunów nie istnieje w naszym Układzie Słonecznym, naukowcy mają trudności z ustaleniem, czy ich atmosfery zawierają amoniak i inne potencjalne oznaki istnienia żywych istot.

Phillips obliczyła, że kiedy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wystartuje w październiku tego roku, będzie w stanie wykryć amoniak wokół sześciu gazowych planet karłowatych po zaledwie kilku orbitach.

Wraz ze swoim zespołem Phillips stworzyła model reakcji instrumentów JWST na zmieniające się chmury i warunki atmosferyczne, a następnie stworzyła rankingową listę miejsc, w których teleskop powinien szukać życia. „Ludzkość zastanawiała się nad pytaniami:„ Czy jesteśmy sami? Czym jest życie? Czy życie gdzie indziej jest podobne do nas? ”– powiedziała Phillips. „Moje badania sugerują, że po raz pierwszy dysponujemy wiedzą naukową i możliwościami technologicznymi, aby realistycznie zacząć znajdować odpowiedzi na te pytania”.
Budowany obecnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma służyć do obserwacji w podczerwieni. Ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Najważniejszymi celami misji będą obserwacje pierwszych gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu, badanie formowania się i ewolucji galaktyk, badanie tworzenia gwiazd i systemów planetarnych.

Teleskop ma być umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, który znajduje się w odległości ok. 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Teleskop będzie obiegał punkt L2 w ciągu około pół roku, w odległości zmieniającej się od 250 000 km do 832 000 km od niego. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca będzie taki sam, jak Ziemi wokół Słońca czyli rok.