Najlepsze miejsca na wakacje 2023

Najlepsze miejsca na wakacje 2023. Ranking Lonely Planet

Zimowa aura to czas, w którym szczególnie mocno tęsknimy za ciepłem i słońcem. Dobrze o tym wiedzą właściciele biur podróży i obiektów turystycznych, a także twórcy wakacyjnych rankingów. W ten trend wpisuje się także Lonely Planet ze swoim corocznym rankingiem miejsc najlepszych, żeby spędzić w nich nadchodzące wakacje.

Osiemnasta już edycja  „Best in Travel” tworzona przez popularny portal turystyczny, w tym roku została podzielona na pięć głównych kategorii: jedzenie, nauka, podróż, relaks i łączność.

Coś dla siebie znajdą tu i wielbiciele górskich szlaków i  miłośnicy jezior, mórz i rzek. Zatem… czas strat- planujemy letni wypoczynek z autorami poczytnych przewodników turystycznych!

Kategoria Jedzenie:

1. Lima – stolica Peru

Zdaniem autorów rankingu Lima to kulinarna stolica smaków. To tu można się zajadać świeżymi i różnorodnymi owocami morza, oraz próbować specjałów kuchni regionalnej.

Lima

2. Kuala Lumpur – stolica Malezji

To miejsce wymarzone dla smakoszy street foodów. Nigdzie na świecie nie doznają takiej ich różnorodności, a ulice miasta pełne są straganów, z których unoszą się niezwykłe, aromatyczne dla człowieka Zachodu, zapachy i smaki.

 

3. Umbria – centralne Włochy

Położony w sercu włoskiego buta region, zachęca koncentracją zarówno pięknych widoków, przyjaznego klimatu, niezwykłej sztuki, jak i smaków. A wszystko to bez napierających zewsząd tłumów.

Umbria

4 Montevideo – stolica Urugwaju

To cel wymarzonych podróży kontestatorów nowych smaków. Nigdzie indziej na świecie nie są one tak zaskakujące i nieoczywiste.

Kategoria Podróże:

1. Stambuł – Sofia. Od stolicy do stolicy

Eksperci polecają kolejową podróż międzykontynentalną. Początek tej fascynującej trasy leży w jedynym na świecie mieście leżącym na dwóch kontynentach – Stambule, a kończy się w pełnej mauretańskiego przepychu, bułgarskiej Sofii.

Stambuł

2. Nowa Szkocja – Kanada

Samochodowa wycieczka szlakiem wiosek wyspiarskiego regionu Kanady wiedzie miejscami brzegiem Oceanu Atlantyckiego, czasem wcinając się w głąb lądu. To nie tylko okazja podziwiania niezwykłych widoków i nieskażonej natury, ale i poznania kraju od podszewki.

 

3. Kolumbia i Bhutan dla piechurów

Wędrowcy będą zachwyceni długimi, malowniczymi trasami  wiodącymi przez mało znane regiony Kolumbii i ponad 400 kilometrową trasę pieszą wiodącą przez Bhutan. Oba państwa, choć leżące na innych kontynentach, łączy jedno. Są fascynujące i kulturowo i przyrodniczo.

4. Pozostałe

Autorzy rankingu zachęcają też do zwiedzania Zambii  w głębi Czarnego Lądu, oraz Zachodniej Australii, która w wakacje powinna dać odpocząć od upałów.

Kategoria Relaks

Autorzy rankingu Lonely Planet są tu zgodni, wytyczając kilka kierunków podróży, które pozwolą odetchnąć po wyczerpującej pandemii COVID-19 i spowodowanych nią, światowych problemach z gospodarką.  Zmęczeni i potrzebujący relaksu i naładowania akumulatorów, powinni zacząć rezerwować miejsca w jednej z tych lokalizacji:

  • Chalkidiki Grecja – to miejsce jak żadne inne w kraju oferuje spokojne plaże
  • Jamajka
  • Wyspy Raja Ampat – raj dla miłośników nurkowania. Podziwiać tam można ciągle tętniące życiem, rafy koralowe
  • Indonezja
  • Malta – niespotykane zabytki
  • Jordania

Kategoria Łączność

Tu wybór może nieco zaskoczyć, bowiem jako pierwsze miejsce na wakacyjny wypoczynek wymieniana jest … Alaska. Czołowe miejsce zajmuje ze względu na możliwość nawiązania kontaktów z rdzennymi mieszkańcami. No cóż, na tak rozległym i bardzo słabo zaludnionym obszarze, może być kłopot z ich znalezieniem – oczywiście półżartem.

Stolica Idaho – Boise pojawiła się w zestawieniu ze względu na mnogość lokali gastronomicznych i możliwość nawiązywania  w nich nowych znajomości.  Z kolei australijskie Sydney słynie z życzliwości i przyciąga spragnionych kontaktów interpersonalnych.

W zestawieniu nie można zapominać o dopiero odkrywanej przez turystów Albanii, która zachwyca nie tylko zapierającym dech pięknem kontrastowych krajobrazów, ale także ciekawą kulturą i tradycjami.

MT

6 kroków do znalezienia tanich lotów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię