Afirmacja, czyli dialog z podświadomością

Afirmacja to słowo z języka łacińskiego (afirmatio), co oznacza uznanie czegoś za prawdę lub zgodę na coś czy też twierdzenie o sobie. Zagadnieniem tym zajmowało się wielu psychologów z całego świata lecz spopularyzowana została w latach 80. XX wieku.
Afirmacja jest odzwierciedleniem zgody na przekonanie, które jest uważane za ważne dla nas oraz jesteśmy go pewni. Afirmacje mogą kojarzyć się nam ze wszystkim co ktoś mówi, co twierdzi w słowach, którego ważnym elementem jest podmiot.

Jak afirmować?
Afirmacja jest pozytywnym stwierdzeniem o nas oraz jest tym co jest dla nas ważne.
Jednym ze sposobów afirmacji jest pisanie. Afirmując w ten sposób czyli rozmawiać z podświadomością nie powinniśmy pisać w czasie przyszłym, gdyż to mogą być nasze marzenia czy też pragnienia związane z konkretną dla nas sytuacją lub rzeczą a przecież nie o to chodzi w afirmacji. Aby afirmacja była poprawna oraz skuteczna powinniśmy zapisywać zdania w czasie teraźniejszym oraz twierdzącym. I tu przykład, piszemy np. „Jestem dobrym człowiekiem”, a nie piszemy „Będę dobry człowiekiem”.
Żeby afirmacja była skuteczna warto notować swoje zapiski w przeznaczonym do tego zeszycie. W tych twierdzeniach stanowczo nie powinniśmy używać słowa „nie”, gdyż nasza podświadomość z reguły tego nie utrwala.
Kolejnym aspektem afirmacji jest pozytywne myślenie, które powinniśmy przelewać na kartkę papieru, ponieważ nasza podświadomość to zapamiętuje. Zapisywać te zdania najlepiej jest w trzech osobach. Najlepiej jest zastąpić negatywne treści na pozytywne. Jeśli zdarzy się, że podświadomość zaneguje nasze twierdzenia, zapisujmy je obok tekstu np. na marginesie strony a następnie pracujmy nad tym aby podświadomość nie miała podstaw stawiać nam oporu w naszych celach życiowych. Pamiętajmy, że nawet skrajne negatywy można zastąpić pozytywnością.
Tekst afirmacji musi być jaj najprostszy, aby podświadomość nie miała problemu z jego zapamiętaniem.

Kiedy efekty afirmacji?
Efekty naszego działania potrafią się zdarzać niemal natychmiast ale i bywają takie na które trzeba zaczekać. W niektórych przypadkach podświadomość nie daje za wygraną i nie przyjmuje do wiadomości zmiany na pozytywne wzorce, dlatego nie wskazany jest pośpiech a konsekwencja w dialogu z podświadomością. Warto poświęcić trochę więcej czasu na skupienie się treści dialogu. Możemy powtarzać te same afirmacje aż do uzyskania pozytywnego efektu ale pamiętajmy, że efektem afirmacji są czyny jakie za nią podążają.