Paragwaj – 12 interesujących faktów na temat tego kraju

Paragwaj jest śródlądową republiką położoną w Ameryce Południowej. Dzieli granice z Argentyną, Boliwią i Brazylią.

Paragwaj to kraj o wielkim naturalnym pięknie i przyjaznych ludziach. Pomimo tego nie znajdziemy tutaj tłumów odwiedzających. Paragwaj jest jednym z najmniej odwiedzanych przez turystów krajów w Ameryce Południowej.

1. Park Narodowy Ybycui 

W jego skład wchodzi ostatni las deszczowy Paragwaju z wodospadami i niesamowitą ilością gatunków motyli. Najpopularniejsze gatunki to blue morpho, czyli niebiesko metaliczne motyle. Park obejmuje 5 tysięcy hektarów ziemi.

2. Kontakt wzrokowy

W Paragwaju kontakt wzrokowy jest koniecznością podczas rozmów. Pokazuje wzajemny szacunek i zaufanie istniejące między osobami angażującymi się w jakąkolwiek formę komunikacji twarzą w twarz.

 

3. Druga najdłuższa rzeka w Ameryce Południowej

– to rzeka Paragwaj, która przepływa przez Boliwię, Argentynę, Brazylię i Paragwaj na odcinku 2621 kilometrów.

4. Legalne pojedynki

W Paragwaju pojedynki są legalne. Jednak uczestnicy muszą zarejestrować się jako dawcy krwi przed przystąpieniem do walki. Poza tym podczas pojedynku musi być obecny lekarz.

5. Kraj dwujęzyczny

Paragwaj to kraj dwujęzyczny. Dwoma językami, którymi władają mieszkańcy są guaraní i hiszpański. Paragwaj jest jednym z nielicznych krajów Ameryki Południowej, które zachowały swój język ojczysty jako część oficjalnych języków używanych w tym kraju.

6. Klaskanie w dłonie

Niektóre domy w Paragwaju nie mają drzwi, a okna są otwarte ze względu na wyjątkowo gorący klimat. W związku z tym goście nie pukają, ale klaszczą w dłonie, aby oznajmić swoje przybycie.

 

7. El Chaco

Region w zachodniej części Paragwaju nazywa się El Chaco i obejmuje 60% całego kraju. Jednak mieszka tam zaledwie 3% populacji. Wraz z lasem amazońskim, Patagonią i pustynią Atacama jest to jeden z najtrudniejszych do życia regionów Ameryki Południowej. Chaco było miejscem najdłuższej wojny w Ameryce Południowej między Boliwią a Paragwajem, między 1932 a 1935 rokiem.

8. Alfredo Stroessner

Rządził Paragwajem w latach 1954-1989. Stroessner był synem niemieckiego emigranta i dyktatorem. Nosił przydomek El Rubio, blondyn. To właśnie za jego rządów Paragwaj stał się popularnym i bezpiecznym miejscem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych.

9. Hotel czy dom schadzek

Zachowaj ostrożność, jeśli zameldujesz się w tanim hotelu lub gospodzie. Te generalnie mają podwójny użytek. Służą jako hotel i burdel.

10. Dzikie zwierzęta i ptaki

Paragwaj jest domem dla ponad 1000 różnych gatunków ptaków, a także jaguarów, krokodyli i mrówkojadów.

11. Paragwaj słynie z ruin misji jezuickich

Jedną z największych atrakcji turystycznych Paragwaju (wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO) są misje jezuickie Guaranís. Zbudowane w XVII i XVIII wieku ruiny są dobrze zachowane i obejmują pięć różnych misji.

12. Mate

to narodowy napój Paragwaju. Dziko rosnący ostrokrzew ma aromatyczny, silny zapach i smak. Napar z tej roślin, znany jako yerba mate (herbata paragwajska, mate) przyrządza się z pokruszonych, suchych specjalnie spreparowanych liści oraz gałązek.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię