Kiedy odchodzi ktoś bliski … niezbędne formalności które trzeba załatwić

Śmierć jest naturalną częścią życia i prędzej czy później, przyjdzie po każde z nas. Jednak śmierć bliskiej osoby, poza tym, że pozostawia rodzinę i przyjaciół pogrążonych w żałobie i przysparza wiele cierpienia, wymaga również załatwienia niezbędnych formalności. Prędzej, czy później będzie się musiał z nimi zmierzyć każdy z nas.

 

Marta Trojanowska przeżyła nagłą i niespodziewaną śmierć koleżanki. Pod wpływem tego doświadczenia postanowiła wydać e-booka przygotowującego bliskich na stratę, od strony formalnej. W szoku i żałobie pierwszych dni, kiedy najwięcej spraw trzeba załatwić, trudno skupić myśli.  Z pomocą przychodzi tu poradnik.

Autorka, wraz z koleżanką Anną Żukowską krok po kroku przeprowadza przez trudny proces, zawierając szczegółową instrukcję na niemal 300 stronach.

Po pierwsze należy poinformować zakład pogrzebowy. Jeżeli zgon nastąpił w domu, czy lokalu lub innym miejscu poza szpitalem,  trzeba koniecznie wezwać lekarza.  Zakład Pogrzebowy przeprowadzi przez formalności związane z pochówkiem. A co potem?

Potem czeka nas wizyta u notariusza i założenie postępowania spadkowego.  Na tym etapie warto mieć już wiedzę na temat majątku zmarłej osoby, w tym i papierów wartościowych, czy kryptowalut.  Te kroki, choć nieprzyjemne są bardzo istotne.

 

Jeżeli zmarła osoba pozostawiła testament, sprawa jest neico prostsza. Gorzej, kiedy go brakuje. Jednak zawsze, jak podkreślają autorki, warto pamiętać o kilku podstawowych sprawach, do których należą:

  • Upewnić się, że została wystawiona karta zgonu (powinien ją wystawić lekarz zaraz po stwierdzeniu zgonu). Warto zrobić kilka kopii ksero, by jak najszybciej rozpocząć organizację pochówku
  • Z kartą zgonu należy zgłosić się do lokalnego Urzędu Stanu Cywilnego po akty zgonu. Trzeba mieć przy sobie także swój dowód osobisty i dowód zmarłego. (Jest na to ograniczony czas – najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia zgonu, a w przypadku śmierci z powodu choroby zakaźnej 24 godz.)
  • Ogarnąć wypłatę zaległych świadczeń i odprawę pośmiertną (m.in. zaległe i bieżące wynagrodzenie, również za godziny nadliczbowe, ekwiwalent za niewykorzystany urlop)

 

Bardzo ważne jest też zgłoszenie śmierci w banku, unieważnienie jego dokumentów, czy zamknięcie kont  w mediach społecznościowych. Spraw formalnych i administracyjnych spoczywających na barkach najbliższych osoby zmarłej jest mnóstwo. Warto wiedzieć jak się za nie zabrać, żeby móc potem w spokoju przeżywać nieuniknioną żałobę.

Polskie groby – Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię