Pomnik Waszyngtona – fakty i ciekawostki

Pomnik Waszyngtona jest jednym z najbardziej kultowych symboli narodu amerykańskiego. Co roku odwiedza go około 800 000 osób.

1. Prace budowlane rozpoczęły się w 1848 roku

Widoczna wyraźnie na elewacji pomnika różnica w kolorze wynikła z 27-letniej przerwy w jego budowie spowodowanej kłopotami finansowymi i wybuchem wojny secesyjnej.

2. Budowę obelisku ukończono 6 grudnia 1884 roku

30 lat po śmierci architekta ukończono budowę pomnika. Oficjalne otwarcie odbyło się 9 października 1888 roku.

3. Pomnik kosztował 1,41 miliona dolarów w XIX wieku

Dzisiaj byłaby to kwota 30 milionów dolarów. Pomnik Waszyngtona ma 555 stóp i 5 1/8 cala wysokości. U podstawy ma 55 stóp szerokości. Pomnik waży 82 422 tony.

4. Trzęsienie ziemi w Wirginii w 2011 roku uszkodziło pomnik Waszyngtona

Trzęsienie ziemi o wartości 5,8 w skali Richtera oderwało części kamienia z pomnika. Inżynierowie znaleźli również w pomniku 150 pęknięć.

5. Pomnik Waszyngtona jest odporny na błyskawice

Początkowo pomnik sam w sobie był pojedynczym piorunochronem z aluminiowym daszkiem. Renowacja w 1885 roku dodała 8 miedzianych piorunochronów wokół szczytu pomnika. Te zostały zastąpione w 2013 roku dwoma aluminiowymi piorunochronami.

6. Oryginalny projekt Washington Monument był zupełnie inny

W pierwotnym projekcie pomnik wyglądał jak świątynia z 30 filarami. Miały się tam również znajdować rzeźby sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości oraz rzeźba Georga Waszyngtona prowadzącego rydwan. Obelisk miał być również wyższy.

7. Kamień węgielny pomnika Waszyngtona zawiera kilka pamiątek

Te pamiątki obejmują kopie Deklaracji Niepodległości i Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dołączona jest również mapa Waszyngtonu i informacje o spisie ludności USA w tym czasie.

8. James Madison odegrał wczesną rolę w rozpoczęciu projektu pomnika

W 1833 roku Washington National Monument Society, prywatna organizacja, była jedną z pierwszych grup promujących ideę hołdu dla pierwszego prezydenta. Madison wraz z prezesem Sądu Najwyższego Johnem Marshallem założyli towarzystwo.

9. W budowę pomnika zaangażowani byli masoni

Wolni Masoni byli zaangażowani w ceremonię wmurowania kamienia węgielnego i użyli w ceremonii masońskich symboli Waszyngtonu. Podczas ceremonii w 1848 roku było 20 000 osób.

10. Abraham Lincoln był na ceremonii wmurowania kamienia węgielnego w 1848 roku

Lista gości obejmowała również James Buchanan, Andrew Johnsona, Dolley Madison i wdowę po Aleksandrze Hamiltonie oraz oczywiście prezydenta Jamesa K. Polka.

11. Pomnik jest cudem inżynierii

Marmurowe bloki pomnika są utrzymywane razem dzięki grawitacji i tarciu, a do tego nie użyto żadnej zaprawy.

12. Oryginalna jazda windą zajmowała 8-10 minut

Na szczyt Pomnika Waszyngtona prowadzi 896 schodów. Schody zostały zamknięte dla zwiedzających wchodzących w 1971 i schodzących w 1976 z powodu wandalizmu i obaw o bezpieczeństwo.

 

Pociągiem przez Góry Kaskadowe

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię