22 powody, dla których warto odwiedzić Dallas

Dallas to miasto z bogatą i ciekawą historią, architekturą, sztuką i przyrodą.

Oto 22 miejsca warte zobaczenia w mieście Dallas w stanie Teksas:

1. The Sixth Floor Museum

Dawny Texas School Book Depository na skrzyżowaniu ulic Houston i Elm Street w Dallas (Dealey Plaza) jest teraz siedzibą muzeum poświęconego pamięci jednego z najbardziej tragicznych i przełomowych momentów w kraju – zabójstwa prezydenta Johna F. Kennedy’ego. W muzeum w narożnym oknie zobaczysz stanowisko snajpera, z którego Oswald oddał śmiertelne strzały.

2. Pomnik Johna F. Kennedy’ego

Położony zaledwie kilka przecznic od Dealey Plaza, naprzeciwko miejskiego sądu, stoi Pomnik Johna F. Kennedy’ego. Ten imponujący pomnik prezydenta Kennedy’ego został zaprojektowany przez znanego architekta Philipa Johnsona. Jego budowę ukończono w 1970 roku po latach kontrowersji.

 

3. Arboretum i ogród botaniczny

Położony zaledwie kilka minut od centrum Dallas, Dallas Arboretum i Ogród Botaniczny znajduje się na 66 akrach wzdłuż południowo-wschodniego brzegu jeziora White Rock. Czternaście słynnych na całym świecie ekspozycji przedstawia sezonowe kwiaty, krzewy ozdobne, drzewa i kolekcje roślin. W ogrodach odbywają się również sezonowe festiwale na świeżym powietrzu, koncerty, pokazy sztuki i programy edukacyjne oraz wycieczki z przewodnikiem po posiadłości.

4. White Rock Lake Park

Otoczone 10 milami szlaków pieszych i rowerowych to ogromne jezioro zajmuje powierzchnię ponad 1000 akrów i słynie z doskonałego obserwowania ptaków i dzikich zwierząt, a także wędkarstwa i żeglarstwa.

Co można zobaczyć w Dallas?

5. Perot Museum of Nature and Science

Sam budynek muzeum jest nazywany arcydziełem architektonicznym. Zaprojektowanym przez Thoma Mayne’a, Muzeum Przyrody i Nauki Perot jest jedną z głównych atrakcji Dallas. Muzeum podzielone jest na obszary tematyczne z interaktywnymi stanowiskami edukacyjnymi, grami i wyświetlaczami high-tech. Tematy te obejmują inżynierię i innowacje, energię, ewolucję, nauki o Ziemi i wiele innych. Znajduje się w nim również teatr 3D, Muzeum Dziecięce Moody Family i plac zabaw oraz 54-stopowe schody ruchome, z których roztacza się widok na otaczającą zieleń ze szklanej obudowy.

6. Dallas Museum of Art

Muzeum Sztuki w Dallas zostało otwarte w 1903 roku. Jedno z 10 największych muzeów w Stanach Zjednoczonych, posiada kolekcję ponad 24 000 dzieł z obu Ameryk i z całego świata, w tym wszystko, od starożytnych artefaktów po sztukę współczesną.

7. Dallas World Aquarium

Dallas World Aquarium to zabawna i edukacyjna wycieczka zarówno dla młodych, jak i starszych. W około 87 000 galonach słonej wody znajduje się szeroki wachlarz organizmów morskich, w tym rekiny małgogłowe, płaszczki, meduzy, żółwie morskie, olbrzymie graniki i rzadkie liściaste smoki morskie, wszystkie żyjące w naturalnych rafach.

8. Dallas Cattle Drive Sculptures

W Pioneer Park znajdują się rzeźby bydła. Park został zaprojektowany tak, aby przypominał odcinek Shawnee Trail, głównego szlaku pędów bydła w Teksasie w XIX wieku. Jest to piękna, duża zielona przestrzeń w centralnej dzielnicy biznesowej Dallas z 49 ogromnymi rzeźbami z brązu przedstawiającymi bydło Texas Longhorn zaganiane przez trzech kowboi na koniach.

9. Reunion Tower

Chociaż nie jest to najwyższy budynek w Dallas, Reunion Tower jest niewątpliwie najbardziej wyróżniającym się i najbardziej rozpoznawalnym. Ukończony w 1978 roku zaprojektowany jest jako kula geodezyjna osadzona na pięciu cylindrycznych betonowych słupach. Warto budynek również zobaczyć nocą ze względu na spektakularne oświetlenie. Reunion Tower szczyci się również obrotową restauracją z 360-stopniowym widokiem na Dallas

Reunion Tower Dallas

10. GeO-Deck

GeO-Deck to taras obserwacyjny, w którym znajduje się interaktywny wyświetlacz informacyjny przedstawiający szczegóły dotyczące budynku i ważnych punktów orientacyjnych w Dallas. GeO-Deck znajduje się w Reunion Tower.

11. The Nasher Sculpture Center

Otwarte w 2003 roku Centrum Rzeźby Nashera posiada kolekcję rzeźby nowoczesnej i współczesnej oraz zawiera eksponaty przedstawiające historię sztuki rzeźbiarskiej. Położone zaledwie kilka kroków od Muzeum Sztuki, Centrum posiada również wiele rzeźb plenerowych wystawionych na zadrzewionym terenie. Centrum zostało nazwane imieniem żarliwym kolekcjonerem sztuki, Raymonda Nasher. Wraz z żoną, Patsy, zebrali oszałamiającą kolekcję rzeźb. Kolekcja jest tak ogromna, że Centrum zmienia ekspozycję co kilka miesięcy.

12. Frontiers of Flight Museum

Muzeum Frontiers of Flight jest domem dla ponad 30 samolotów oraz eksponatów, które przedstawiają lotnictwo od jego korzeni, czyli od Leonarda da Vinci przez współczesną eksplorację kosmosu. Imponująca kolekcja muzeum obejmuje pełnowymiarowy model Wright Flyer, artefakty z Hindenburga, a także liczne samoloty i artefakty z czasów I i II wojny światowej.

 

13. The Cavanaugh Flight Museum

Innym doskonałym muzeum lotnictwa wartym odwiedzenia jest Muzeum Lotów Cavanaugh. Położone w Addison, na północ od Dallas, imponująca kolekcja zabytkowych samolotów znajduje się w ogromnym hangarze wraz z licznymi towarzyszącymi artefaktami i eksponatami.

14. Bishop Arts District

Bishop Arts District w dzielnicy North Oak Cliff w Dallas oferuje prawie nieskończone możliwości zakupów, restauracji i rozrywki. Zawiera ponad sześćdziesiąt niezależnie posiadanych i działających małych biznesów od butików po galerie sztuki, restauracji i przytulne kawiarenki.

 

15. Meadows Museum

Baron naftowy Algur Meadows (1899–1978) wielokrotnie podróżował do Madrytu w latach 50. Podczas swoich podróży zakochał sie w sztuce hiszpańskiej. Meadows Museum znajduje się na terenie kampusu Southern Methodist University, gdzie znajduje się jeden z największych zbiorów sztuki hiszpańskiej poza Hiszpanią.

16. Fair Park

Ten 277-hektarowy kompleks działa jako wesołe miasteczko od 1886 roku. Co roku przez 24 dni od ostatniego piątku września odbywa się tu Texas State Fair, w którym bierze udział ponad dwa miliony ludzi.

17. Hall of State

Jest to budynek na ternie Fair Park, który upamiętnia historię stanu Teksas i jest uważany za jeden z najlepszych przykładów architektury Art Deco w TX. To, co przyciąga wzrok, to półokrągła wnęka przy wejściu, z wapiennymi filarami wznoszącymi się na 23 metry dzielącymi pasma niebieskich płytek nawiązujących do kwiatu państwowego, bluebonnet. Na fryzie znajdują się nazwiska 60 postaci historycznych, które odegrały ważną rolę w historii Teksasu.

18. Dallas Heritage Village

Jest to tak zwane żywe muzeum. W Dallas Heritage Village w Old City Park znajduje się największy zespół zabytkowych budynków w mieście. Te nieruchomości, datowane na lata 1840-1910, są zaaranżowane jako muzeum na wolnym powietrzu na 20 akrach. Każdy budynek jest ozdobiony charakterystycznymi dla epoki meblami, narzędziami i efemerydami, a także zespołem odgrywających role osób zamieszkałych w tamtych czasach, którzy pomagają ożywić wioskę.

19. Texas Discovery Gardens

Również w historycznym Fair Park, Texas Discovery Gardens to ogród botaniczny o powierzchni 7,5 akrów, w którym rosną rodzime i egzotyczne rośliny z całego świata, które przystosowały się do trudnych gleb i klimatu północnego Teksasu. Jest to pierwszy ogród publiczny, który został certyfikowany w 100% ekologiczny przez Texas Organic Research Center i jest nawadniany za pomocą zrównoważonych metod ochrony wody.

20. Margaret Hunt Hill Bridge

Światowej sławy architekt Santiago Calatrava wniósł ten zaskakujący wiszący most nad rzekę Trinity i nazwał go na cześć dziedziczki ropy naftowej i filantropki Margaret Hunt Hill. Most, łatwo rozpoznawalny dzięki 120-metrowemu centralnemu pylonowi łukowemu, został otwarty w 2012 roku i był częścią dużego projektu przebudowy rzeki Trinity.

21. Museum of Biblical Art

Muzeum Sztuki Biblijnej gromadzi dzieła inspirowane Biblią. Muzeum odrodziło się po pożarze w 2005 roku, który zniszczył jego dawny budynek wraz z ponad 2500 dziełami sztuki.

22. Founders Plaza

Naprzeciw Johna F. Kennedy’ego Memorial Plaza na Main Street znajduje się skromny Founders Plaza, na którym wraz z lastrykową mapą hrabstwa Dallas z XIX wieku i fontanną znajduje się mała drewniana chata. Chata wyglądem przypomina tą zbudowaną przez Johna Neely Bryana (1810-1877), który w 1841 roku założył osadę, która stała się Dallas. W 1860 roku pożar zniszczył większość oryginalnych miejskich domków z bali. Jedynie ta wykonana z cedru ocalała.

15 miast w USA, w których trudno o uprzejmość

Słuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię