Poznaj 3 przepisy na domowe krówki

Krówki, nazywane również ciągutkami bądź pomadkami mlecznymi, są polskimi słodyczami, które bazują na masie kajmakowej. Zaczęto produkować je w Polsce na początku XX wieku. Jeśli lubisz krówki i chciałbyś wykonać je w domu, zapoznaj się z tymi 3 przepisami.

Przepis nr 1

Do wykonania tego przepisu potrzebujesz trzech składników: 530g mleka słodzonego, skondensowanego; 5 łyżek drobnego cukru, 50g masła. Opcjonalnie możesz dodać szczyptę kakao.
Na głęboką patelnię wsyp cukier i wlej mleko skondensowane, następnie wybierz średnią moc palnika i wymieszaj składniki. Po około 10 minutach na masie zaczną pojawiać się bąbelki, zmniejsz moc kuchenki i nie przestawaj mieszać. Po 30 minutach smażenia dodaj masło i opcjonalnie kakao. Składniki wymieszaj i po upływie 3 minut, powstałą masę przelej do silikonowej formy. Po przestudzeniu umieszczamy formy w lodówce na co najmniej 30 min.

 

Przepis nr 2

Aby wykonać kolejny przepis na krówki potrzebujesz: 2 szklanki mleka; 2 szklanki cukru; 100g masła i 15g cukru wanilinowego.
Do małego garnka wkładamy wszystkie składniki i mieszamy, aż kolor masy stanie się brązowy. Może Ci to zająć około godziny. Po osiągnięciu przez masę odpowiedniego koloru sprawdzamy jej gęstość. Jeśli masa zastyga, po wylaniu na talerzyk skropiony wodą, osiągnęła odpowiednią konsystencję i możesz wlać ją do pojemniczków na kostki lodu bądź na płaskie naczynie. Po schłodzeniu, przygotowaną masę, wstawiamy do lodówki i czekamy, aż ostygną.

Przepis nr 3

Ostatni przepis zawiera następujące składniki: 250ml mleka 3,2%; 250ml śmietanki 30%; 50g masła i 50g cukru. Mleko i śmietana muszą być schłodzone.
Wszystkie składniki wkładamy do garnka z grubym dnem i mieszamy, aż do zagotowania. Następnie przez 20 minut gotujemy na średnim ogniu. Gdy kolor masy zmieni się na ciemny, gotujemy ją jeszcze przez około 6 minut. Masę przelewamy do pojemnika wyłożonego papierem do pieczenia i studzimy, a następnie wkładamy do lodówki na co najmniej 2 godziny.

Posłuchaj: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię