
Leczo, na przykład z cukinii na zimę, wydaje się idealnym rozwiązaniem, by spożytkować duże ilości warzyw i owoców kupionych w czasie letniego urodzaju.
Gdy nadchodzi zima, wystarczy podsmażyć na patelni wysokiej jakości wołowinę pokrojoną w cieniutkie paseczki lub kiełbasę i dodać go do leczo, kiedy nie mamy czasu na stanie kilka godzin przy kuchence.
Przepis na leczo w słoikach na zimę
Składniki:
- 3 duże cukinie
- 6 różnokolorowych papryk,
- 1 kg cebuli,
- 3 kg dojrzałych pomidorów,
- 150 ml oleju,
- Sól i pieprz dla smaku.
Wykonanie:
Cukinie należy obrać, wyrzucić nasiona i miąższ, a twarde części pokroić w kostkę lub w cienkie płatki. Do tak przygotowanej cukinii dodajemy łyżkę soli i odstawiamy na około pół godziny żeby puściła sok. Do dużego garnka wlewamy odrobinę oleju, wsypujemy pokrojone cukinie i podsmażamy lekko aż się zaszkli i wypuści sok.
W tym czasie, na dużej patelni podsmażamy pokrojoną w piórka cebulę oraz pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę. Gdy wyraźnie zmiękną należy je dołożyć do cukinii.
Pomidory kroimy w kostkę, wrzucamy do rondla, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 5 minut. Następnie przecieramy przez sito, tak aby zminimalizować ilość pestek i skórek.
Na końcu wszystkie składniki zagotować ze sobą, doprawić do smaku solą i pieprzem. Nakładać do dużych słoików, pasteryzować 20 minut w piekarniku lub w wodzie i pozostawić do ostygnięcia.
Smacznego!