Zarówno imbir, cytryna jak i miód znane są ze swoich właściwości odżywczych każdemu z nas.
Po połączeniu tych kilku składników można uzyskać bardzo smaczną, ale przede wszystkim zdrową nalewkę idealną na jesienne i zimowe wieczory. Przygotowany przez nas trunek może być wsparciem przy leczeniu przeziębienia, chorób wirusowych czy powstałych w naszym ciele stanów zapalnych.
Imbirówka na bazie miodu i spirytusu może być stosowana również jako naturalny środek przeciwbólowy. Mówi się również o pozytywnym wpływie imbiru na nasz metabolizm co może okazać się bardzo pomocne przy utracie często niechcianych kilogramów.
Najlepszymi przepisami na domowe nalewki są te przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto przejrzeć babcine zeszyty z przepisami gdyż mogą okazać się prawdziwą skarbnicą. Poniżej przedstawiamy jeden z takich przepisów na przepyszną i leczniczą nalewkę z imbiru na spirytusie.
Przepis na nalewkę imbirową
Składniki:
• 20 dag świeżego imbiru,
• 3-4 łyżki miodu,
• 2 średniej wielkości cytryny,
• ½ litra spirytusu.
1. Umyty imbir należy dokładnie obrać. Odradza się jednak robienie tego nożem gdyż trudniej będzie nam usunąć skórkę z nierównej powierzchni korzenia. Dużo lepszym wyborem będzie mała łyżeczka, którą z łatwością zeskrobiemy ją z każdego zakamarka. Zgrubienia i nawet drobne, brązowe przebarwienia też należy usunąć.
2. Cytryny należy umyć i sparzyć przez kilka minut. Obraną cytrynę oczyszczamy dodatkowo z białych błonek i wyciskamy z niej sok. Skórki z obranych cytryn nie wyrzucamy lecz kroimy na małe kawałki.
3. Tak przygotowane składniki wkładamy do słoja, dodajemy sok z cytryny oraz miód ze spirytusem. Wszystko dokładnie mieszamy, zamykamy i odstawimy w zaciemnione i chłodne miejsce na minimum 3 miesiące. Od czasu do czasu można ponownie przemieszać składniki ale nie jest to konieczne.
4. Po tym czasie nalewkę filtrujemy przez gazę lub sitko o małych oczkach i przelewamy do butelek. Nasza imbirówka musi odstać jeszcze minimum 2 miesiące żeby nabrała wszystkich właściwości odżywczych. Po tym czasie jest gotowa do spożycia.
Posłuchaj podcastów: