Przepis na nalewkę z kurdybanka na poprawienie trawienia

Wierzenia ludowe przypisują bluszczykowi kurdybankowi nadprzyrodzoną, magiczną moc. Ma on chronić przed złymi duchami i złymi mocami. Dlatego był powszechnie stosowany w medycynie ludowej.

Współczesne badania milczą na temat czarodziejskich właściwości kurdybanka, natomiast potwierdzają skuteczność w zakresie poprawy funkcjonowania układu pokarmowego.

Bluszczyk kurdybanek

Zawiera wiele substancji czynnych, dzięki którym jest cennym surowcem zielarskim. Są to: garbniki i flawonoidy, kasy fenolowe, związki triterpenowe i seskwiterpenowe, oraz olejki eteryczne. Ponadto zawiera witaminy z grup A i C, a także cynk, żelazo, krzem, molibden i wapń. Wykazano silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ziele kurdybanka działa stymulująco na wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia przepływ żółci. Wspomaga oczyszczanie organizmu, a zwłaszcza wątroby. Korzystnie wpływa na leczenie problemów układu pokarmowego takich jak: niestrawność, kolka, zgaga, zatrzymane gazy, czy biegunka.

Kurdybanek jako surowiec

Ziele zbierane jest wiosną. Najbardziej wartościowe jest ze stanowisk słonecznych. Liście należy suszyć w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Do przechowywania najlepiej jest użyć słojów z ciemnego szkła ze szczelnym zamknięciem.

 

Nalewka z kurdybanka

Sporządzenie nalewki jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy.

Składniki:

  • 10-15 łyżek suszonego ziela kurdybanka
  • 0,5 l wódki zrobionej ze spirytusu i przegotowanej wody

Wykonanie:
Ziele zalać wódką i szczelnie zamknięte pozostawić na 30 dni. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i trzymać najlepiej w ciemnej butelce.

Stosowanie:
Nalewkę można stosować bezpośrednio lub jako dodatek do herbaty. Bezpośrednio stosujemy 1 łyżkę 3 razy dziennie po posiłku, natomiast do herbaty wystarczy dodać jedną łyżkę.

Kurdybanek – środki ostrożności

Przyjmowanie wyższych dawek kurdybanka przez dłuższy czas w formie nalewki może działać drażniąco na układ pokarmowy, podrażniać żołądek, jelita i nerki. Ponadto alkohol zawarty w nalewce może spowodować uszkodzenie wątroby. Stosowanie nalewki jest niewskazane dla osób chorych na padaczkę, choroby wątroby i nerek, nieletnich i matek karmiących, oraz kobiet w ciąży.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię