Sekrety oszczędzania. 30 błędów których nie możesz popełnić

1. Nie wyznaczanie celu oszczędzania. Chcąc zaoszczędzić warto określić cel, który będzie nas motywował.
2. Zapominanie, że oszczędzanie to proces długofalowy.
3. Zapominanie, że najlepszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest ich zarabianie.
4. Brak dywersyfikacji dochodów. Aby odłożyć określoną sumę, warto rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem, które z łatwością zmieścimy w naszym grafiku.
5. Korzystanie ze zbyt wielu subskrypcji. Zastanów się, czy abonament na Netflix, HBO i Amazon Prime Video są ci potrzebne.

6. Korzystanie z usług jednego dostawcy przez cały czas. Warto zadbać o to, aby opłaty za telefon, telewizję czy internet były możliwie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku.
7. Kupowanie zbyt wielu książek. Regularne czytanie może nieść za sobą spore koszty, chyba że zdecydujemy się na korzystanie z biblioteki, pożyczanie książek od znajomych lub zakup tańszych e-booków.
8. Brak zgodnej współpracy z rodziną. Chcąc zaoszczędzić pieniądze należy wspólnie z partnerem lub partnerką stworzyć wspólną wizję oszczędzania.
9. Zapominanie o tym, że wiele drobnych wydatków składa się na całkiem pokaźne sumy.
10. Nieodpowiednie zarządzanie budżetem domowym. Sprawnie realizowany budżet domowy to podstawa efektywnego oszczędzenia.

11. Lokowanie całych oszczędności w jeden rodzaj produktów bankowych.
12. Nie korzystanie z lokat bankowych, które pozwalają na zwiększenie kapitału.
13. Korzystanie cały czas z usług jednego banku, kiedy na rynku pojawiają się znacznie lepsze oferty innych placówek.
14. Nie korzystanie z rachunku oszczędnościowego. Niektóre osoby stwierdzają, że nie warto lokować pieniędzy w banku i swoje oszczędności trzymają w tzw. skarpecie. Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie.
15. Odmawianie sobie wszelkich przyjemności. Zrezygnowanie z rzeczy, które sprawiają nam przyjemność to prosta droga do szybkiego zrażenia się do oszczędzania.

16. Kupowanie sprzętu słabej jakości. Starcza on na znacznie krócej, dlatego w perspektywie długofalowej warto zainwestować w lepszy telefon, komputer czy drukarkę.
17. Kupowanie niepotrzebnych rzeczy. Chcąc oszczędzać, warto dwa razy zastanowić się, czy potrzebujemy danego zakupu.
18. Kupowanie słabej jakości ubrań, które trzeba wymieniać, co sezon.
19. Kupowanie biletów na ostatnią chwilę. Kupując bilety na pociąg warto skorzystać z możliwości wcześniejszego zakupu biletu w niższej cenie.
20. Oszczędzanie na zdrowiu. Nie warto rezygnować z profilaktycznych badań kontrolnych, ponieważ zaniedbanie swojego zdrowia może nieść za sobą sporo większe koszty i problemy.

21. Oszczędzanie na samorozwoju, który mógłby pozwolić w przyszłość zarabiać i odkładać więcej pieniędzy.
22. Zapominanie, że czas też ma wartość. Często marnujemy czas na dojazd do sklepu czy punktu usługowego, gdzie zapłacimy mniej. Jednak tracimy przy tym więcej czasu, który można znacznie lepiej wykorzystać.
23. Brak wytrwałości. Słomiany zapał to częsta przeszkoda w odkładaniu większych sum pieniędzy.
24. Traktowanie oszczędzania, jak przykrego obowiązku.
25. Zapominanie, że oszczędzanie to najlepszy sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego i sukcesywne spełnianie marzeń.

 

26. Podbieranie pieniędzy z oszczędności.
27. Nie odkładanie pieniędzy na początku miesiąca.
28. Brak regularności. Oszczędzanie powinno mieć systematyczny charakter – lepiej odkładać mniejsze sumy, ale robić to regularnie.
29. Stawianie sobie zbyt dużych oczekiwań, których nie jesteśmy w stanie sukcesywnie realizować.
30. Nie branie pod uwagę nieprzewidzianych wydatków, które zawsze się prędzej czy później zdarzają.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię