
Sól himalajska jest głównie wydobywana w regionie Pendżab w Pakistanie. Chemicznie jest podobna do soli kuchennej. Zawiera 98% chlorku sodu i 2% minerałów. Swój różowy kolor zawdzięcza znajdującym się w jej składzie minerałom.
Powszechnie promowana jest jako lepsza od soli kuchennej. Niektórzy twierdzą, że sól himalajska:
- równoważy pH ciała
- redukuje oznaki starzenia
- pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi
- zwiększa libido
- ma pozytywny wpływ na objawy depresji
- zmniejsza ryzyko infekcji
- zabija szkodliwe bakterie.
Żadne powyższe stwierdzenia nie mają poparcia w badaniach. Naukowcy natomiast doszli do czterech wniosków na temat soli himalajskiej:
- Zawiera zdrowotne minerały
Sól himalajska zawiera 84 minerały. W większych ilościach potas, wapń, krzem, fosfor, wanad i żelazo. Zawartość wszystkich minerałów to tylko 2% w soli. Reszta to chlorek sodu. Nie zawiera jodu.
- Jest bardziej naturalna
Sól himalajska nie jest rafinowana tak jak jest to w przypadku soli kuchennej. Do himalajskiej nie są dodawane środki antyzbrylające, takie jak węglan magnezu czy glinokrzemian sodu.
- Poprawia zdrowie układu oddechowego
Badania sugerują, że jaskinie solne dają korzyści organizmowi w leczeniu chorób płuc i innych chorób układu oddechowego.
- Pomaga w jakości snu
Naukowcy zauważyli, że zbyt niska ilość soli w diecie przyczynia się do problemów ze snem. Aby dobrze spać, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości soli.