Szanghaj – 20 interesujących faktów

Szanghaj – miasto we wschodnich Chinach zadziwia swoją historią, architekturą i prężnym rozwojem.

Oto 20 ciekawych faktów na temat tego wodnego miasta:

1. Szanghai jest największym miastem świata

Szanghaj zajmuje pierwsze miejsce na liście światowych miast pod względem liczby ludności w obszarze administracyjnym: 27 milionów, a także zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby osób dojeżdżających do pracy – liczba mieszkańców obszaru metropolitalnego: 35 milionów.

2. Język szanghajski nie ma oficjalnej formy pisemnej

Nie ma oficjalnej formy pisemnej języka szanghajskiego i rzadko pojawia się na piśmie. Tak więc współczesny język mandaryński i inne języki chińskie, takie jak kantoński, wpływają na język szanghajski mieszając się z nim.

3. „Targ weselny” w Szanghaju

Szanghaj ma system społeczny zwany „rynkiem małżeńskim”. W niedziele wielu rodziców z Szanghaju udaje się na Plac Ludowy, aby wymienić informacje i szukać odpowiednich partnerów dla swoich dzieci. Rodzice szukają odpowiedniego partnera/partnerki dla swojej pociechy na podstawie:

  • wieku,
  • zawodu,
  • dochodów,
  • osiągnięć edukacyjnych,
  • chińskiego znaku zodiaku,
  • osobowości.

4. Szanghaj jest bezwizowy przez 144 godziny

Obywatelom Stanów Zjednoczonych Szanghaj oferuje 144-godzinną (6-dniową) opcję bezwizowego wjazdu. Przez sześć dni można przebywać bez wizy w Szanghaju i sąsiednich obszarach Jiangsu i Zhejiang.

5. 14 milionów ludzi mówi po szanghajsku

Obecnie około 14 milionów ludzi mówi po szanghajsku. Niewiele w porównaniu z najpopularniejszym językiem w Chinach – mandaryńskim. Tym językiem włada 1,5 miliarda ludzi. Jest to również najpopularniejszy język chiński poza Chinami.

6. Szanghaj to światowe centrum finansowe i kulturalne

Miasto odnotowuje stały wzrost i jest centrum dla wielu międzynarodowych firm działających w Chinach. Jest również ośrodkiem kultury, cieszącym się uznaniem w modzie, sztuce i architekturze. Szanghaj jest również znany jako kolebka chińskiego kina, które zyskuje na popularności na całym świecie.

7. Szanghaj to potęga transportowa

Najdłuższy system metra na świecie rozciąga się pod miastem Szanghaj z 400 milami (644 km) tuneli i torów. Szanghajskie metro ma 393 stacje rozrzucone po całym mieście i łączące główne atrakcje, co ułatwia nawigację dla międzynarodowych gości. Szanghaj szczyci się najszybszym pociągiem na świecie, Shanghai Maglev, który łączy międzynarodowe lotnisko Pudong z centrum Szanghaju.

8. Lotniska w Szanghaju

Międzynarodowe lotniska Pudong i Hongqiao w Szanghaju są również potęgami transportowymi, obsługującymi łącznie ponad 110 milionów pasażerów rocznie.

9. Szanghaj to fantastyczne połączenie historii i nowoczesności

Kiedy było to terytorium kolonialne w połowie XIX wieku, Szanghaj był podzielony na koncesje brytyjskie, amerykańskie i francuskie oraz miasto otoczone chińskimi murami. Daje to dzisiejszemu miastu wyjątkową różnorodność stylów architektonicznych i fascynującą historię.

10. Shanghai Tower to najwyższy budynek w Chinach

Shanghai Tower o wysokości 632 metrów jest najwyższym budynkiem w Chinach. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2008 roku i zakończyła w 2013 roku. Shanghai ma 128 pięter i położony jest w Lujiazui, Pudong, Szanghaj. Ponadto w budynku znajduje się druga najszybsza winda na świecie oraz najwyżej położony taras widokowy na świecie. Amerykańska firma architektoniczna Gensler zaprojektowała Shanghai Tower wraz z szanghajskim architektem Jun Xia.

11. Zagraniczne koncesje Szanghaju są teraz atrakcjami obcokrajowców

Koncesja Francuska jest najlepiej zachowanym i najlepiej znanym z byłych koncesji zagranicznych. Wypełniona europejską architekturą i stylami art deco, Koncesja Francuska jest popularnym miejscem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

12. W Szanghaju znajduje się największy na świecie kryty ośrodek narciarski

Wintastar jest największym na świecie krytym ośrodkiem narciarskim. Wintastar, zlokalizowany w mieście Lingang w nowym obszarze Pudong w Szanghaju, obejmuje oszałamiające 227 000 metrów kwadratowych z 90 000 metrów kw. tras.

13. Szanghaj ma przydomek miasta „słodyczy”

Szanghaj to jedno z miast o najwyższym spożyciu cukru. Typowa kuchnia szanghajska uważana jest za jedną z najsłodszych w całym kraju. Cukier jest istotnym składnikiem kuchni szanghajskiej, gdyż większość ich sosów wymaga cukru jako składnika podstawowego.

14. Charakterystycznym daniem Szanghaju jest Xiao Long Bao

Xiao Long Bao to wizytówka Szanghaju, na którą składają się pierogi z zupą z wieprzowiną. To danie pochodzi z Nanxiang, miasta w dzielnicy Jiading w Szanghaju.

15. Szanghaj ma ponad 1000 linii autobusowych

Szanghaj posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów autobusowych na świecie, obejmujący około 1000 linii autobusowych obsługiwanych przez kilka firm transportowych.

16. Shanghai Disney Resort jest 11 razy większy niż oryginalny Disneyland w Kalifornii

Shanghai Disney Resort zajmuje prawie 390 hektarów, czyli ponad 11 razy więcej niż oryginalny Disneyland w Anaheim w Kalifornii. Co więcej, posiada również największy zamek ze wszystkich parków Disneylandu, a także jest drugim co do wielkości parkiem rozrywki na świecie.

17. Najbardziej rozwojowe miasto Chin

W 2019 roku przychód PKB Szanghaju wyniósł ponad 3,82 biliona CNY, co było najwyższym wynikiem na kontynentalnych Chinach. W 2019 roku sektor usług odpowiadał za ponad 70% przychodu PKB miasta, zaś całkowity wzrost PKB wyniósł 6% w skali roku. W Szanghaju w 2019 roku dokonano 6800 nowych inwestycji zagranicznych, zaś łączna wartość kapitału zagranicznego objętego umowami wyniosła 50,25 miliardów USD.

18. Szanghaj ma cztery pory roku

Szanghaj ma 4 różne pory roku – wiosnę, lato, jesień i zimę. Jednak klimat w Szanghaju uważany jest za wilgotny, subtropikalny. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Szanghaju ze średnią temperaturą 8,1 ° C. Natomiast najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą maksimum 32 ° C.

19. Przemysł turystyczny w Szanghaju generuje ponad 14% PKB miasta

Szanghaj to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, odwiedzane każdego roku przez ponad 4 miliony turystów. Ponadto branża turystyczna generuje ponad 14% produktu krajowego brutto miasta.

20. White Yulan to oficjalny kwiat miasta Szanghaju

Chiny uprawiają ten kwiat od wieków ze względu na niesamowite piękno. Biały Yulan pochodzi z okolic rzeki Jangcy w środkowych i wschodnich Chinach. W górach Lushan, Huangshan i E’mei nadal można spotkać dzikie białe rośliny Yulan.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię