Masz wysoki cholesterol? Wyeliminuj węglowodany z diety

Przez dziesięciolecia osobom, u których zdiagnozowano hipercholesterolemię rodzinną zalecano zminimalizowanie spożycia tłuszczów nasyconych w celu obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka chorób serca.

Rodzinna hipercholesterolemia to choroba genetyczna, która powoduje 2-4 razy wyższy poziom cholesterolu niż u przeciętnego człowieka.

 

Najnowsze badanie wykonane przez naukowców z University of South Florida sugeruje, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny wyeliminować węglowodany, a nie tłuszcze nasycone.

Od lat organizacje, w tym American Heart Association, sugerowały, aby unikać jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, jajka i ser.
Międzynarodowy zespół ekspertów ds. chorób serca i diety, w tym pięciu kardiologów oraz naukowcy z University of South Florida, dokonali przeglądu i analizy wytycznych żywieniowych dla osób z rodzinną hipercholesterolemią. Cały zespół zgodnie stwierdził, że nie mogli znaleźć żadnego uzasadnienia dlaczego eksperci zalecają dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.

 

„Przez ostatnie 80 lat ludziom z rodzinną hipercholesterolemią mówi się, że powinni obniżać poziom cholesterolu stosując dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych” – powiedział główny autor David Diamond, profesor i badacz chorób serca z University of South Florida. „Nasze badanie wykazało, że dieta bardziej zdrowa dla serca to dieta o niskiej zawartości cukru, a nie tłuszczów nasyconych”.

Diamond i jego współautorzy twierdzą, że przestrzeganie diety niskowęglowodanowej jest najbardziej skuteczne w przypadku osób ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, takich jak osoby z nadwagą, z nadciśnieniem i cukrzycą.

Jest to kolejne badanie w ostatnim roku sugerujące, że żywność podnosząca poziom cukru we krwi, taka jak chleb, ziemniaki i słodycze, powinna być ograniczana, a nie oleje i produkty pochodzenia zwierzęcego w przypadku osób z wysokim cholesterolem.

 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię