Szarlotka czy jabłecznik?

Wbrew obiegowej opinii szarlotka i jabłecznik nie są synonimami. To nazwy dwóch, zupełnie różnych ciast. Pierwsze z nich może mieć dodatek dowolnych owoców. Drugie – jak wskazuje nazwa, jedynie jabłek. Co jeszcze różni te dwa przysmaki?

Szarlotka jest pyszna, co do tego nie ma wątpliwości.  Musi mieć grubą warstwę owoców na kruchym spodzie. Najczęściej są to jabłka, ale mogą być również śliwki, truskawki, wiśnie, czy nawet dynia. Ten przysmak jada się zawsze po ostudzeniu – na zimno, choć emocje konsumpcji mogą towarzyszyć gorące!

 

Jabłecznik, z kolei to przysmak podawany na bardzo różnym cieście. Spód może być kruchy, biszkoptowy, francuski, czy nawet bezowy. Natomiast wierzch to zawsze aromatyczne jabłka, często doprawione cynamonem. Jabłecznik smakuje świetnie zarówno podawany na zimno, jak i na ciepło,z  dodatkiem waniliowej polewy lub lodów.

 

Wczesna jesień to czas obfitości dojrzewających owoców. Choć część z nich warto przeznaczyć na wypieki i poeksperymentować z szarlotkami i jabłecznikiem.  Internet oferuje multum przepisów na oba ciasta, można też spróbować opracować własne.

My już zakasujemy rękawy i zaczynamy odmierzać mąkę!

Posłuchaj podcastów:

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię