Utah – fakty i ciekawostki

Utah to jeden z najczęściej odwiedzanych przez amerykańską Polonię stanów. Utah zadziwia naturą i niepowtarzalnymi krajobrazami. Na terenie tego stanu znajdują się 3 geograficzne regiony – Góry Skaliste, Wielka Kotlina oraz Wyżyna Kolorado, pięć parków narodowych, 45 parków stanowych, 5 historycznych miejsc oraz kilkanaście zabytków narodowych i terenów rekreacyjnych.

Oto 18 ciekawostek na ten tego stanu:

1. Nazwa Utah pochodzi od plemienia rdzennych Amerykanów

Nazwa Utah pochodzi od plemienia Ute i prawdopodobnie oznacza „ludzi z gór”. Samo słowo Ute można przetłumaczyć jako „kraina słońca”. Plemię Ute nadal żyje głównie w Utah i Kolorado.

2. Stan Utah był domem dla siedmiu plemion rdzennych Amerykanów

Zachodni stan Utah dołączył do unii 4 stycznia 1896 roku. Zanim zaczęli się na jego terenie osiedlać Mormoni, Utah był domem dla kilku plemion indiańskich. Pierwszymi znanymi plemionami zamieszkującymi obszar, który później stał się Utah, były plemiona Anasazi i Fremont. Anasazi są znani ze swoich górskich mieszkań wbudowanych w zbocza klifów. Również plemiona Navajo, Goshute, Paiute, Shoshone i Ute osiedliły się w rejonie Utah w XVIII wieku. Plemiona te nadal zamieszkują Utah, choć głównie w rezerwatach.

3. Mormoni osiedlili się w Utah w 1847 roku

Pierwsi osadnicy mormońscy, którym przewodził Brigham Young, osiedlili się w rejonie Salt Lake w 1847 roku po opuszczeniu Illinois. Choć w końcu uwolnili się od prześladowań religijnych, pionierzy walczyli o przetrwanie ze względu na ukształtowanie terenu. W ciągu 22 lat w okolicy osiedliło się ponad 70 000 osób. Salt Lake City w stanie Utah nadal pozostaje ważną częścią historii Mormonów i jest domem dla Temple Square, na którym znajduje się największa świątynia Mormonów.

4. Utah jest jednym z czterech stanów wchodzących w skład Four Corners

Utah jest jednym z czterech stanów Four Corners, obok Nowego Meksyku, Arizony i Kolorado. Graniczy również z Idaho, Wyoming i Nevadą.

 

5. Większość mieszkańców Utah to mormoni

Około 62% mieszkańców Utah, uważa się za mormonów, chociaż tylko 41% z nich jest aktywnych. Następną co do wielkości grupą pod względem przynależności religijnej są osoby, które nie identyfikują się z jakąkolwiek religią – około 16% populacji Utah. Ci, którzy identyfikują się jako katolicy, uzupełniają trzy główne grupy religijne, stanowiące 10% populacji.

6. Utah ma pięć parków narodowych

Utah jest domem dla pięciu parków. Park Narodowy Arches, Park Narodowy Bryce Canyon, Park Narodowy Canyonlands, Park Narodowy Capitol Reef i Park Narodowy Zion to parki objęte ochroną federalną.

7. Park Narodowy Arches

Park Narodowy Arches słynie z ponad 2000 naturalnych łuków z piaskowca. W przeszłości wędrowcy, którzy odkryli łuki podczas swoich podróży nadawali im nazwy.

8. Plac Świątynny przyciąga tłumy turystów

Plac Świątynny to siedziba Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich znajdująca się w Salt Lake City. Temple Square przyciąga co roku od trzech do pięciu milionów turystów.

9. Sundance Film Festiwal

Co roku w styczniu celebryci zbierają się w miejscowościach Park City i Ogden, aby świętować największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA. Festwial odbywa się od 1978 roku, a w 2016 dwie nagrody przypadły Polakom – „Córki Dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał Nagrodę Specjalną Jury World Cinema Dramatic za wyjątkową wizję i projekt oraz Nagrodę Reżyserką World Cinema Documentary uzyskał Michał Marczak za film „Wszystkie nieprzespane noce”.

10. Kulturowe atrakcje

Utah jest nie tylko domem dla Festiwalu Filmowego Sundance, ale jest też gospodarzem Festiwalu Filmowego Red Rock, Festiwalu Filmowego DOCUTAH i Festiwalu Szekspirowskiego w Utah.

11. Utah był drugim stanem, który nadał prawa wyborcze kobietom

Wyoming był pierwszym stanem, który zaoferował prawo wyborcze kobiet, a Utah poszedł w jego ślady w 1870 roku. Stany Zjednoczone przyznały prawa wyborcze kobietom w 1920 r. Chociaż Utah przyznał kobietom prawo do głosowania w 1870 roku, nie podpisał poprawki dotyczącej równych praw, która gwarantuje równe prawa mężczyznom i kobietom.

12. Utah zrezygnował z poligamii, aby zostać stanem USA

Rezygnacja z poligamii była wymogiem, aby Utah stał się jednym ze stanów USA. Utah zakazał poligamii w swojej konstytucji w 1895 roku. Nadal istnieje co najmniej jedna skrajna sekta mormonów, która praktykuje poligamię.

13. Rainbow Bridge w stanie Utah

Rainbow Bridge to jeden z największych naturalnych łuków na świecie. Most wznosi się 290 stóp nad Bridge Canyon i ma 234 stopy długości. Jest świętym miejscem Rdzennych Amerykanów.

14. Pomnik narodowy Grand Staircase-Escalante jest największy w kraju

Grand Staircase-Escalante został ustanowiony pomnikiem narodowym w 1996 decyzją ówczesnego prezydenta Billa Clintona. To największy pomnik narodowy w Stanach Zjednoczonych. Pod ochroną znajduje się 1 880 461 akrów. Zajmuje większą powierzchnię niż stan Delaware.

15. Utah to miejsce, w którym można znaleźć jeden z najstarszych organizmów na ziemi

Trembling Giant lub Pando w Fishlake National Forest składa się z 47 000 identycznych genetycznie drzew, które mają jeden system korzeniowy. Oprócz tego, że jest szczególnie masywny, należy również do najstarszych organizmów na Ziemi – żyje od ponad 80 000 lat.

16. Pierwsza kolej transkontynentalna została ukończona w Utah

Pierwsza na świecie transkontynentalna linia kolejowa została ukończona w Promontory w stanie Utah. Jest to punkt, w którym spotykają się Central Pacific i Union Pacific Railroads. Miejsce to jest oznaczone „złotym kolcem”. Amasa Leland Stanford, założyciel Uniwersytetu Stanforda i ówczesny prezes Central Pacific Railroad, wbił złoty gwóźdź wykonany z 17,6 – karatowego złota w szyny kolejowe 10 maja 1869 roku. To historyczne miejsce jest obecnie znane jako Narodowe Miejsce Historyczne Golden Spike.

 

17. Bonneville Salt Flat – największa solniczka zachodu

Bonneville Salt Flats obejmuje 30000 akrów niezwykle płaskiego terenu pokrytego solą. Na jej terenie odbywają się wyścigi – Bonneville Speedway. W 1964 roku Norman Craig Breedlove pobił rekord najdłuższego ciągłego poślizgu opon, kiedy stracił kontrolę nad swoim odrzutowcem – ślady poślizgu rozciągają się na 6 milach.

18. The Great Salt Lake

Wielkie Jezioro Słone zawiera od 4,5 do 4,9 miliarda ton rozpuszczonej soli. Części jeziora o największej zawartości soli są prawie 9 razy bardziej zasolone niż ocean. Pomimo ogromnych rozmiarów jest całkiem płytkie – maksymalna głębokość to zaledwie 10,5 metra. Wielkie Jezioro Słone jest największym jeziorem w Stanach Zjednoczonych na zachód od rzeki Missisipi oraz czwartym co do wielkości jeziorem bezodpływowym na świecie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię