Wakacje z żyłką emocji? Oto 10 najbardziej niebezpiecznych szlaków turystycznych w Europie.

Caminito Del Rey

Większość z nich leży w górach i jest trudna dostępna. Jednak nie odstrasza to śmiałków spragnionych zapraszających dech w piersiach widoków, które większość podziwiać może jedynie na zdjęciach. Zdjęciach – robionych przez tych najodważniejszych, którzy dla pięknej panoramy czy zdjęć, gotowi są ryzykować życiem.

Rozciągające się u stóp przepaście, stalowe linki i drabinki, z których może zdmuchnąć nagły powiew wiatru, a takich w miejscach ekstremalnie niebezpiecznych nie brakuje. Takie miejsca pochłonęły wiele ofiar, w tym śmiertelnych. Jedno z nich znajduje się w Polsce.

1. Hiszpania – Caminito Del Rey

Ażurowe schodki na pionowej ścianie? Taką trasę musieli pokonywać pracownicy elektrowni wodnej El Chorro. Dzisiaj to już jedynie atrakcja turystyczna – dla wędrowców o mocnych nerwach i stalowej kondycji.

2. Francja – Roche Veyrand

Niewinnie zaczynający się szlak we francuskich Alpach przekształca się w ścieżkę bardzo niebezpieczną i odpowiednią tylko dla najlepszych wspinaczy. Nagrodą za wysiłek są niesamowite widoki na góry Chartreuse.

3. Słowenia – Ttiglav

Triglav, czyli Trzygłowy to najwyższy szczyt Słowenii. Żeby się na niego dostać, trzeba się wdrapać na wysokość niemal 3000 m.n.p.m. Wszystkie wiodące na niego trasy są bardzo trudne i najczęściej, nawet w środku lata pokryte śniegiem. Wejście najtrudniejszą z nich zajmuje średnio 12 godzin i wymaga żelaznej kondycji i eksperckich umiejętności.

4. Austria – Grossglockner

Najwyższy szczyt Austrii sięga ok 4000 m.n.p.m. Dostać się do niego można jedynie pokonując niewiele niższego sąsiada – Kleinglockner. Trasy widą przez lodowiec, a niektóre ze ścieżek mają zaledwie 30 cm szerokości.

5. Anglia – Stringing Edge

Dojście na  Helvellyn – trzeci najwyższy szczyt w Parku Narodowym Lake District wiedzie ekstremalnie trudnym szlakiem Stringing Edge. Ostre podejścia, wąskie ścieżki i bardzo zmienna i kapryśna pogoda, czynią tę drogę jedną z najbardziej niebezpiecznych na kontynencie.

6. Szwajcaria – Leukerbad

Pionowe ściany pełne drabinek, uchwytów i innych urządzeń przypominających laikowi narzędzia tortur. Ekstremalnie trudny szlak wiodący po ścianach góry Dauberhorn przeznaczony jest nie tylko dla najodważniejszych, ale i najbardziej wytrawnych wspinaczy.

7. Włochy – Via Ferrata Constantini

Jeden z najtrudniejszych szlaków typu via ferrata na świecie. Constantini we włoskich Dolomitach to wyzwanie nawet dla wytrawnych bywalców tego rodzaju szlaków, wyposażonych w stalowe drabinki i liny. Tu nawet najbardziej doświadczonych czasem opuszcza odwaga.

8. Korsyka – GR20

Ten szlak różni się od pozostałych opisywanych. Łącznie ma około 180 km i pokonanie go w całości wymaga nawet kilku tygodni wyczerpującej wędrówki. Nagrodą jest zdobycie kilkunastu dwutysięczników i oczywiście, podziwianie rozciągających się z nich widoków.

 

9. Polska – Orla Perć

Owiany złą sławą szlak, który pochłonął niezliczoną ilość żyć. Osoby niedoświadczone, słabo przygotowane powinny zapomnieć o wycieczce Orlą Percią. Bardzo wąskie ścieżki, osypujące się kamienie i trudne warunki, zmiennej pogody, czynią to miejsce w polskiej części Tatr śmiertelnie niebezpiecznym. Część szlaku wyposażona jest w poręcze i liny, których można się złapać. Jednak, w czasie burzy mogą się one okazać śmiertelną pułapką.

10. Włochy – Giro del Sorapiss 

Na koniec wracamy do włoskich Dolomitów i na kolejny szlat typu via ferrata. Przejście tą trasą wymaga sprzętu ochronnego i najlepiej, skorzystania z usługo doświadczonego przewodnika. Przepinanie się do kolejnych elementów stalowej konstrukcji wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Nagrodą za trud jest widok na lazurowe jezioro Sorapiss.

Europa pełna jest szlaków trudnych, niebezpiecznych i stanowiących śmiertelną pułapkę dla nieostrożnych śmiałków. Planując taką wyprawę warto się do niej doskonale przygotować zarówno psychicznie, jak kondycyjnie i sprzętowo. Nie zaszkodzi też zabranie bardziej doświadczonego przewodnika. Zawsze też pozostaje opcja wybrania mniej niebezpiecznych tras.

25 najpopularniejszych aplikacji i stron podróżniczych

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię