
Ile razy zdarzyło się wam kupić owoce bądź warzywa i nie wiedzieliście jak je przechowywać? Okazuje się że nie tylko lokalizacja lodówka – stół – spiżarka ma znaczenie. Musicie uwierzyć mi na słowo, że towarzystwo w jakim umieszczamy poszczególne produkty ma również ogromne znaczenie! Oto kilka przykładów wartych zapamiętania:
1. Banany
Łodyżki bananów najlepiej owinąć w folię spożywczą – zmniejszymy wówczas emisję etylenu i opóźnimy proces ich dojrzewania. Gdy banany będą odpowiednio dojrzałe wkładamy je do lodówki by zatrzymać dalsze dojrzewanie. Należy również pamiętać, że banany nie lubią towarzystwa innych owoców.
2. Brukselki
Brukselki można przechowywać na trzy sposoby. Pierwszy sposób to lodówka, drugi zamrażarka a trzeci to spiżarka.
3. Cebula
Cebula lubi towarzystwo czosnku ale zarówno jedno jak i drugie warzywo powinno być przechowywane babcinym sposobem – w rajstopach. Cebuli i czosnku nie wkładamy do lodówki, bo duża wilgotność i niska temperatura sprawiają, że warzywa te staną się miękkie.
4. Czosnek
Czosnek potrzebuje „oddychać” dlatego ważnym jest, by go przechowywać , w otwartym pojemniku. Jeśli zdejmiemy skórkę i pozostawimy przez kilka dni – wyschnie.
5. Marchewka
Marchewka powinna być przechowywana w lodówce, koniecznie bez naci. Można ją mrozić.
6. Pietruszka
Pietruszkę również przechowujemy bez naci. Nieobraną można przechowywać owiniętą wilgotnym ręcznikiem papierowym przez prawie tydzień. Doskonale przechowuje się w szufladzie lodówki. Można ją mrozić.
7. Ogórki
Ogórki to kolejne warzywo wrażliwe na etylen, dlatego nie powinny być przechowywane w pobliżu pomidorów, bananów, melonów czy jabłek.
8. Seler naciowy
Seler naciowy zachowa swoją kruchość, jeśli przed włożeniem do lodówki owiniesz go folią.
9. Pomidory
Pomidory równomiernie dojrzewają, jeśli znajdują się w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. Można włożyć je w szare papierowe torebki śniadaniowe. Nie zaleca się przechowywania pomidorów w lodówce.
10. Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka
Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka długo zachowają świeżość owinięte w wilgotny miękki papier lub ściereczkę. Nie trzymaj ich w plastikowym woreczku czy pudełku, bo w warunkach beztlenowych wytwarzają się w nich szkodliwe azotyny.
11. Szparagi
Szparagi przez maksymalnie cztery dni przechowujemy w lodówce owinięte w wilgotny ręcznik papierowy.
12. Warzywa dyniowe
Warzywa dyniowe najlepiej przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu poza lodówką. Idealnym rozwiązaniem jest piwnica lub spiżarnia. W takich warunkach wytrzymają długie tygodnie.
13. Ziemniaki
Ziemniaki najlepiej będą się czuły w ciemnym i chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Wilgotne powietrze w lodówce źle wpływa na ich konsystencję i smak.
14. Owoce jagodowe
Owoce jagodowe takie jak maliny, truskawki, poziomki trzymamy w szypułkach (nieumyte) w lodówce, gdyż dzięki temu dłużej zachowają świeżość.
Powodzenia!