Wirginia – 35 faktów i ciekawostek

1. Virginia została nazwana na cześć królowej Elżbiety I, zwanej Królową Dziewicą – Virgin Queen.

2. Zgromadzenie Ogólne Wirginii jest najstarszym stałym organem stanowiącym prawo w Nowym Świecie.

3. Prawo Wirginii zabrania gubernatorom sprawowania dwóch kolejnych kadencji.

4. Wirginia jest jedną z 13 pierwszych kolonii.

5. Naval Station Norfolk w Norfolk w Wirginii jest największą na świecie bazą marynarki wojennej. Baza służy również jako główne centrum lotnictwa morskiego.

6. Po Kalifornii Wirginia ma drugie co do wielkości skupisko pracowników technicznych ze wszystkich stanów w USA.

7. Virginia nosiła przydomek „miejsca narodzin prezydentów”. Osiem przyszłych prezydentów było urodzonych w Wirginii.

8. Przed wybuchem wojny secesyjnej w Wirginii było najwięcej niewolników ze wszystkich stanów.

9. Kolejny przydomek jaki nosi Wirginia to „Dom Internetu”. W gminie Loudoun znajdują się centra danych, które odpowiadają za obsługę prawie 3/4 ruchu w sieci. W gminie znajduje się ponad 100 ogromnych centrów danych.

 

10. Wirginia jest domem dla największego biurowca na świecie – Pentagonu. Pentagon jest siedzibą Departamentu Obrony USA, w tym wszystkich trzech służb wojskowych – armii, marynarki wojennej i sił powietrznych.

11. W 1607 roku w Wirginii założono Jamestown – pierwszą angielską kolonię. Jamestown było także pierwszą stolicą Wirginii.

12. Tunel mostowy w zatoce Chesapeake w stanie Wirginia, o rozpiętości 17,6 mil (od brzegu do brzegu), jest największym na świecie kompleksem mostowo-tunelowym.

13. Wirginia jest również nazywana „matką stanów”.

14. Podczas wojny secesyjnej w Wirginii stoczono więcej bitew niż w jakimkolwiek innym stanie.

15. Pierwszy piec żelazny zbudowano w 1619 roku w Wirginii.

16. Pierwsze orzeszki ziemne uprawiane w Ameryce pochodziły z Wirginii.

17. W Wirginii znajduje się jedno z najlepszych Muzeów Lotnictwa Wojskowego. Odwiedzający to muzeum mogą z bliska poznać niemieckie, brytyjskie i amerykańskie samoloty, które latały podczas I i II wojny światowej i co jest zaskakujące, nadal działają.

18. Great Dismal Swamp znajduje się blisko granicy Karoliny Północnej w Chesapeake. Jest to ostoja dzikiej przyrody, które kiedyś zajmowało milion akrów ziemi. Dziś jest to rezerwat przyrody o powierzchni 112 000 akrów i domem dla setek gatunków ptaków, motyli i ssaków. Na terenie obiektu znajduje się jezioro Drummond, największe naturalne jezioro w Wirginii, które istnieje od 4000 lat.

19. W mieście Norfolk znajduje się 100 posągów syrenek. Legendy głoszą, że syreny zabawiały żołnierzy po bitwach na wzburzonym morzu. Stały się więc symbolami upamiętnienia morskich korzeni Norfolk.

20. W 1983 roku naukowcy odkryli ogromny krater w zatoce Chesapeake. Szacuje się, że krater o szerokości 53 mil ma 35 milionów lat.

21. Jedno z praw Wirginii mówi, że każda szynka musi być produkowana metodą suchej soli i leżakowana przez co najmniej 6 miesięcy.

22. Rzeka, która jest nazwana Nową Rzeką, jest jedna z najstarszych rzek na świecie i płynie z południa na północ.

23. Pierwsi ludzie żyjący na terenie dzisiejszej Wirginii przybyli 18 000 lat temu. Tysiące lat później na ziemi żyły plemiona indiańskie, takie jak Powhatan, Cherokee, Croatoan i Tuscarora.

24. Jednym z największych zasobów naturalnych Wirginii są jej lasy, które pokrywają 62 procent stanu. Wirginia czerpie zyski ze sprzedaży drewna, które każdego roku generuje około 17 miliardów dolarów. Region znany jest również z wydobycia węgla.

25. W Wirgini można zwiedzić domy tych byłych Prezydentów USA – Waszyngtona, Mount Vernon; dom Jeffersona, Monticello; dom Madison, Montpelier; dom Monroe, Highland; miejsce urodzenia Harrisona, Berkeley Plantation i dom Tylera, plantacja leśna Sherwood.

26. Pierwotnie zasiedlony przez kolonistów w 1610 roku, Hampton jest najstarszą nieprzerwanie zamieszkałą osadą angielską w Ameryce Północnej.

27. Pierwszy w Ameryce bank prowadzony przez kobietę powstał w Richmond, stolicy Wirginii. Był to nie tylko pierwszy bank założony przez kobietę, ale jeszcze bardziej imponującym faktem jest to, że Maggie Lena Walker była czarną kobietę.

28. Oprócz założenia banku, Walker został pierwszym prezesem banku, a później przewodniczącym rady dyrektorów, tworząc bezpieczną przestrzeń dla czarnych klientów banku do robienia interesów.

29. Ze względu na zróżnicowany ekosystem zatoki Chesapeake, Virginia jest największym producentem owoców morza na wschodnim wybrzeżu i trzecim co do wielkości w kraju.

30. Bourbon, znany również jako American Whiskey, jest często uważany za napój z Kentucky, ale korzenie bourbonu pochodzą w rzeczywistości z Wirginii.

31. Obie wojny toczone na amerykańskiej ziemi, rewolucja amerykańska i wojna domowa, zakończyły się w Wirginii; wojna domowa w Narodowym Parku Historycznym Appomattox Courthouse, gdzie generałowie Grant i Lee spotkali się, by podpisać kapitulację, oraz rewolucja amerykańska w Yorktown, gdzie połączone siły armii francuskiej i amerykańskiej pokonały generała Cornwallis, by odnieść ostateczne zwycięstwo w wojnie.

32. Wirginia obejmuje 544 mil Szlaku Appalachów, więcej niż jakikolwiek inny stan. Virginia szczyci się również najczęściej fotografowanym miejscem w AT, malowniczym widokiem z McAfee Knob.

33. Jeden z najpopularniejszych napojów gazowanych w Stanach Zjednoczonych, Mountain Dew, został opracowany w górach południowo-zachodniej Wirginii.

34. Założona w 1693 roku The College of William & Mary w Williamsburgu w Wirginii jest drugą najstarszą uczelnią w kraju.

35. Wyspę Assateague w Wirginii swobodnie przemierza 300 dzikich koni, wędrując po plażach, lasach i bagnach.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię