Nie użalaj się nad sobą, ale współczuj sobie

Klinicyści twierdzą, że lepiej jest sobie współczuć niż użalać się nad sobą.

 

Użalanie się nad sobą nie prowadzi do niczego pozytywnego. Postawa „Biedy Ja” nie rozwiąże problemu. Kiedy użalamy się nad sobą przestajemy widzieć fakty. Wyolbrzymiamy i dramatyzujemy, często zamieniając się w autodestrukcyjnych egocentryków. Cały ten osobisty melodramat nie prowadzi do polepszenia sytuacji czy rozwiązania problemu tylko marnuje czas. A bezlitosna krytyka  i osądzanie siebie może doprowadzić do braku szacunku dla samego siebie, wzmożonej złości względem siebie i innych oraz przekonania, że jest się bezwartościowym.

Kiedy natomiast współczujemy sobie rozpoznajemy, że jesteśmy w trudnej czy bolesnej sytuacji inspirując siebie samych do znalezienia rozwiązania i wyjścia z danej sytuacji.
Badania pokazują, że osoby, które współczują sobie, a nie użalają się nad sobą lepiej zarządzają swoimi problemami. Osoby te są również psychicznie zdrowsze, gdyż nie rozmyślają w kółko o swoich problemach.

Współczucie dla siebie składa się z trzech elementów:

1. Uważność

Nasze zrównoważone podejście do złej sytuacji pozwala nam na uważne i świadome przyjrzenie się problemowi i negatywnym emocjom. Obserwując siebie i swoje uczucia jesteśmy w stanie lepiej spojrzeń na naszą sytuację i znaleźć rozwiązanie.

2. Człowieczeństwo

Wszyscy popełniamy błędny. Pamiętanie, że jest się „tylko” człowiekiem i podejście do swoich problemów jak byśmy podeszli do problemów innych pomaga w racjonalnym spojrzeniu na sprawę.

 

3. Życzliwość

Bycie wyrozumiałym i cierpliwym w stosunku do siebie pomaga zrozumieć, że niepowodzenia się zdarzają.  Życzliwość względem siebie pomaga zminimalizować stres i daje większy spokój emocjonalny.

Jak stać się bardziej współczującym wobec siebie? Badania pokazują, że osoby, które stosują 7 poniższych kroków  są na dobrej drodze do wyeliminowania użalania się nad sobą i wprowadzeniu w życie współczucia sobie:

1. Pogódź się ze swoimi uczuciami.

2. Rozpoznaj wzorce użalania się nad sobą.

3. Rozważ działania, które pomogą ci uniknąć wzorców użalania się nad sobą.

4. Rzuć wyzwanie swoim negatywnym wyobrażeniom.

5. Zmień swoje negatywne emocje i wyobrażenia w pozytywne wyzwania.

6. Praktykuj przebaczani sobie i innym.

7. Praktykuj wdzięczność.

Wycisz swój umysł i rozpocznij proces świadomej obserwacji swoich myśli, uczuć i zachowań.  Zmiana sposobu myślenia nie jest łatwa dlatego też daj sobie czas.

Jak uwolnić hormony szczęścia

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię