Planujesz podróż do USA? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat możliwości wjazdu i systemie ESTA

ESTA to zautomatyzowany system, który określa, czy odwiedzający mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Visa Waiver Program (VWP).

Należy pamiętać, że zezwolenie za pośrednictwem ESTA nie daje nam stuprocentowej pewność wjazdu na teren USA. O tym nadal decydują urzędnicy celni i graniczni Stanów Zjednoczonych. Oni ustalają dopuszczalność wjazdu na teren Ameryki po przyjeździe podróżnych. Aplikacja ESTA jedynie zbiera informacje biograficzne i odpowiedzi na pytania kwalifikujące VWP. Wnioski ESTA można składać w dowolnym momencie przed podróżą, jednak zaleca się, aby podróżni złożyli podanie, gdy tylko zaczną przygotowywać plany podróży lub przed zakupem biletów lotniczych.

Osoby składające aplikację przez ESTA muszą posiadać paszport z chipem do odczytu komputerowego. Department of Homeland Security (Urzędu Celnego i Ochrony Granic) zaleca staranie się o ESTA co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą. Zezwolenie wjazdu w systemie ESTA obecnie kosztuje 21 USD i upoważnia do wielokrotnych podróży na nie dłużej niż 90 dni przez okres dwóch lat. Opłatę za aplikację można uiścić kartami kredytowymi MasterCard, VISA, American Express oraz Discover lub przez PayPal.
Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć pracę lub studia w Stanach Zjednoczonych nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, także będą musieli ubiegać się o wizę. Również podróżujący, którzy mieszczą się w jednej z poniższych kategorii, nadal będą musieli ubiegać się o wizę:

1. Obywatele krajów należących do Visa Waiver Program (VWP) – ruch bezwizowego, którzy podróżowali lub przebywali w Iranie, Iraku, Korei Północnej, Sudanie, Syrii, Libii, Somalii i Jemenie po 1 marca 2011 r. później (z ograniczonymi wyjątkami dotyczącymi podróży w celach dyplomatycznych lub wojskowych w celu kraj VWP).

2. Obywatele krajów VWP, którzy są również obywatelami Iranu, Iraku, Korei Północnej, Sudanu lub Syrii.

Aplikację ESTA znajdziesz TUTAJ

Samo wypełnienie i przesłanie aplikacji trwa około 20 minut. Ale co potem się dzieje?

Oto trzy wzorce wyników aplikacji ESTA z jakimi możemy się spotkać:

1. „Zatwierdzone zezwolenie” – Upoważniony do podróży do USA.
Osoby ubiegające się o wjazd do USA, które uzyskały wynik „zatwierdzenia zezwolenia”, zostały upoważnione do podróżowania do Stanów Zjednoczonych w ramach programu ruchu bezwizowego. Należy przestrzegać terminów i celów podróży określonych w programie Visa Waiver Program – 90 dni. Jeśli zamierzasz zostać dłużej niż jest to dozwolone w ramach programu zniesienia wiz lub odwiedzić USA w celu nieuwzględnionym wśród osób kwalifikujących się do programu zniesienia wiz, złóż wniosek o wymaganą wizę (taką jak wizy studenckie lub pracownicze) zamiast ESTA.

2. „Oczekuje na autoryzację” – Nadal trwa proces kontroli.
Status „oczekuje na autoryzację” oznacza, że weryfikacja Twojego wniosku jest wciąż w trakcie analizy. Wyniki aplikacji ESTA są wyświetlane w ciągu trzech dni lub 72 godzin. Jeśli twój status nadal pokazuje „oczekiwanie na autoryzację”, oznacza to, że twoja aplikacja jest nadal rozpatrywana. W rzadkich przypadkach przestój serwera lub konserwacja systemu na dużą skalę w amerykańskiej służbie celnej i ochronie granic mogą opóźniać reakcje dotyczące wyników kontroli. Dlatego zaleca się cierpliwość w czekaniu na wyniki. Ponadto w rzadkich przypadkach komunikat „nie znaleziono aplikacji” może pojawić się, gdy aplikacja ESTA ma status „oczekuje na autoryzację”. Jeśli tak się stanie, Twoje zgłoszenie do ESTA nie zostało poprawnie wypełnione.

3. „Podróż niedozwolona” – Z pewnych powodów składający aplikacje nie jest upoważniony do podróży do USA (może ubiegać się o wizę B).
„Podróż niedozwolona” oznacza, że z jakiegoś powodu odmówiono Ci zezwolenia na podróż do USA. Urzędy Celne i Ochrona Granic, które nadzorują ESTA, nie poinformują podróżnych, dlaczego ich podróż nie była dozwolona. Jeśli Twoja podróż nie jest dozwolona, mimo że nie masz poważnego rejestru karnego i nie możesz znaleźć żadnych innych powodów odmowy wydania zezwolenia, najprawdopodobniej przyczyną jest błąd we wprowadzonych informacjach. Podczas ubiegania się o ESTA formularz wniosku zawiera informacje o przeszłości kryminalnej, historii medycznej i odrzuconych wnioskach wizowych. Zwróć uwagę i upewnij się, że wpisujesz informacje poprawnie przy składaniu wniosku o ESTA.

Kiedy możesz złożyć wniosek o ESTA ponownie?

Już po 24 godzinach! Nawet jeśli status „podróż nie jest dozwolona”, możesz ubiegać się o ESTA ponownie tyle razy, ile chcesz. Jeśli podałeś nieprawidłowe informacje we wniosku, możesz złożyć wniosek ponownie po ich poprawieniu. W wypadkach kiedy podróży został już wcześniej odrzucony, kontrola jest bardziej rygorystyczna i dlatego może minąć więcej czasu, zanim podróżny otrzyma powiadomienie o wynikach. Jeśli masz status „oczekuje na autoryzację”, oznacza to, że kontrola nadal trwa. Poczekaj chwilę, a następnie odśwież stronę, aby ponownie sprawdzić swój status.
Pamiętaj, że opłata za wniosek nie zostanie zwrócona, nawet jeśli autoryzacja została odrzucona z powodu nieprawidłowego wprowadzenia informacji.
Dane w aplikacji ESTA pozostają aktywne przez okres ważności zatwierdzonej ESTA, który wynosi zwykle dwa lata lub do wygaśnięcia paszportu podróżnego, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. DHS będzie następnie przechowywać te informacje przez dodatkowy rok, po czym będą archiwizowane przez dwanaście lat, aby umożliwić odzyskanie informacji do celów egzekwowania prawa i bezpieczeństwa narodowego.

 

Czy możesz złożyć a wniosek o ESTA bez potwierdzonych planów podróży?

Tak. Konkretne plany podróży nie są obowiązkowe w momencie składania wniosku, ale potrzebny jest punkt kontaktowy w USA.
Chociaż szczegółowe plany podróży nie są wymagane, zaleca się adres, pod którym będziesz przebywać w Stanach Zjednoczonych, w celu wypełnienia wniosku. Jeśli planowanych jest wiele lokalizacji, wystarczy wprowadzić tylko pierwszy adres. Jeśli pełny adres nie jest znany, możesz wprowadzić nazwę hotelu lub lokalizacji, którą odwiedzasz.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię