Serotonina – związek chemiczny wpływający na nasz cały organizm

Serotonina występuje głównie w mózgu, jelitach i płytkach krwi. Serotonina przekazuje informacje między komórkami nerwowymi przyczyniając się między innymi do naszego dobrego samopoczucia i szczęścia.

Pomaga regulować nie tylko nastrój, ale i nasze zachowania społeczne, apetyt i trawienie, pamięć oraz pożądanie i funkcje seksualne. Jest prekursorem melatoniny. Pomaga również regulować cykle snu i czuwania oraz wewnętrzny zegar organizmu. Jako neuroprzekaźnik serotonina przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi lub neuronami, regulując ich intensywność.

Jej poziom ma pozytywny i negatywny wpływ na wiele funkcji zachodzących w naszym organizmie:

1. Wpływa na większość komórek mózgowych zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio

Niski poziom serotoniny wiąże się z depresją. Lekarza nadal próbują ustalić czy niski poziom serotoniny przyczynia się do depresji, czy też depresja powoduje spadek poziomu serotoniny.

2. Reguluje czynność jelit

Większość serotoniny występującej w organizmie znajduje się w przewodzie pokarmowym, gdzie reguluje czynność i ruchy jelit. Odgrywa również rolę w zmniejszaniu apetytu podczas jedzenia.

3. Wpływa na nasz nastrój

W mózgu serotonina wpływa na poziom nastroju, niepokoju i szczęścia.

 

4. Chroni nas przed toksynami

Jeśli zjemy coś, co jest toksyczne lub drażniące, nasze jelita produkują więcej serotoniny, aby pomóc wydalić drażniący składnik w biegunce. Jest to również powodem dla którego przy zatruciach odczuwamy nudności.

5. Wpływa na częstotliwość i intensywność doznań seksualnych

Zbyt duży poziom serotoniny może prowadzić do zaburzeń seksualnych.

6. Poziom serotoniny może wpływać na gęstość kości i siłę kości

Badania sugerują, że wysoki poziom krążącej serotoniny w jelitach może być związany z niższą gęstością kości i stanami takimi jak osteoporoza.

7. Ma podwójny wpływ na krzepnięcie krwi

Z jednej strony pomaga w gojeniu ran. Ale zbyt duży poziom serotoniny powoduje zwężenie małych tętnic układu krążenia. Gdy stają się mniejsze, przepływ krwi zwalnia mogąc prowadzić do zatorów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię