
Nie od dziś wiadomo, jak ogromną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowe odżywianie, uprawianie sportów i unikanie używek. Wiele mówi się o szkodliwym wpływie alkoholu oraz paleniu papierosów na organizm ludzki. Żyjemy w pośpiechu, często nie mając czasu na zdrowy posiłek, sięgamy więc po wszechobecny fast food.
Tak długo, jak jesteśmy młodzi, nie myślimy, że z każdym kęsem burgera, pizzy czy frytek ociekających tłuszczem, podnosimy coraz bardziej poziom cholesterolu w naszym ciele. Żyjąc w przekonaniu, że przecież od jednego cheesburgera się nie umiera. Gdyby jednak zastanowić się ile z tych szybkich posiłków zjedliśmy w swoim życiu. Okazałoby się, że idziemy prostą drogą do poważnych chorób wynikających właśnie ze złych nawyków żywieniowych. Warto więc profilaktycznie wykonywać badania krwi, wraz z poziomem cholesterolu. Lipidogram robiony regularnie może wychwycić w odpowiednim momencie, wzrost złego cholesterolu, który nieleczony jest zabójczy.
Lipoproteina niskiej gęstości inaczej LDl jest częścią frakcji cholesterolu. Po zjedzeniu posiłków przedostaje się do żołądka a później do jelita cienkiego. Dopiero w nim, jest wchłaniany do krwi. Cholesterol to związek tłuszczowy głównie pochodzenia zwierzęcego, który nie rozpuszcza się w wodzie, a osocze naszej krwi składa się w 90% właśnie z wody. Żeby przedostać się w prawidłowy sposób do organizmu, potrzebne są właśnie lipoproteiny, czyli LDL i HDL -lipoproteina wysokiej gęstości.
Cholesterol występuje w całym organizmie, albowiem jest ważnym substratem przy tworzeniu się m.in. witaminy D3, powstawaniu męskich i żeńskich hormonów, poprawia pamięć, ma wpływ na nasze trawienie, jak i również na prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Zarówno HDL jak LDL są ważne, gdyż oddziaływają na siebie nawzajem. Im wyższy poziom HDL we krwi, tym poziom ldl powinien być niższy. Jednak by to wszystko miało miejsce, niezbędne jest najpierw przebadanie pacjenta, zebranie wszystkich informacji o chorobach współistniejących, jak i o obciążeniach występujących w rodzinie. Przykładem tu jest hipercholesterolemia rodzinna, której wynikiem jest upośledzony rozkład w komórkach wątrobowych cząsteczek LDL, które transportują cholesterol do krwi. Przyczyną jej jest najczęściej, gdy białka na powierzchni hepatocytów, które wiążą cząsteczki LDL i wprowadzają je do wnętrza komórek, są nieprawidłowej budowy lub jest ich po prostu brak. Wtedy zły cholesterol bez odpowiedniej diety opartej o farmakologie tj. statyny, będzie wysoki a ryzyko miażdżycy i innych chorób zwiększy się jeszcze bardziej.
To samo tyczy się osób obciążonych chorobami kardiologicznymi takimi jak zawały bądź udary, które miały miejsce wśród bliskich krewnych. Muszą kontrolować swój lipidogram częściej. Normy, które obecnie przyjmuje się, a określają prawidłowe stężenie cholesterolu, jest rozdzielone ze względu na wiek oraz płeć.
Dla mężczyzn normy przyjęte to:
Całkowity cholesterol: 125-200 mg/dl
LDL: mniej niż 100 mg/dl
115mg/dl-u osób z umiarkowanym lub małym ryzykiem sercowo-naczyniowym
100mg/dl-u osób z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
70mg/dl-u osób z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
HDL: co najmniej 50 mg/dl-120mg/dl
triglicerydy: mniej niż 150 mg/dl
Dla Kobiet wartości ogólne są różnią się wysokością HDL.
Całkowity cholesterol: 125-200 mg/dl
LDL: mniej niż 100 mg/dl
115mg/dl-u osób z umiarkowanym lub małym ryzykiem sercowo-naczyniowym
100mg/dl-u osób z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
70mg/dl-u osób z bardzo dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
HDL: co najmniej 40 mg/dl-120 mg/dl
triglicerydy: mniej niż 150 mg/dl
Tak więc biorąc pod uwagę te parametry, lekarz może stwierdzić, czy powinno się wdrożyć leczenie bądź zalecić zmianę nawyków żywienia. Wydawać się może, że jest to dieta nie smaczna, oraz wymagająca. Nic bardziej mylnego. Kuchnia śródziemnomorska jest tego przykładem, gdyż uznana jest za jedną z najzdrowszych i smacznych. Żeby obniżyć LDL, na wstępie na pewno trzeba porzucić złe nawyki jak alkohol, papierosy, zajadanie się słodyczami oraz fast foodami. Nasz organizm potrzebuje równowagi pomiędzy przyjmowanymi kwasami nasyconymi i nienasyconymi. Kwasy nasycone jak Omega -3 znajdziemy w rybach, orzechach, oleju lnianym, sezamie, oliwie z oliwek. Nienasycone kwasy w dużej ilości są w produktach odzwierzęcych. Więc jak jeść smacznie jednocześnie, nie rezygnując z treściwych posiłków?
Wszystko to co najważniejsze, to zamiana produktów Ograniczając spożycie mięsa, tłustych wędlin, masła oraz nabiału. Wybierajmy chude odpowiedniki. Zamiast tłustego czerwonego mięsa, wybierajmy indyka bądź kurczaka. Jeżeli chcemy zjeść nabiał, to do jajek róbmy sos na bazie jogurtu greckiego z ziołami, zamiast majonezu. Ponadto dieta obniżająca cholesterol jest dietą niskotłuszczową, dzięki temu wpływa na obniżenie stężenia lipidów, ale także naszej masy ciała. W diecie powinno znajdować się bardzo dużo warzyw. Zamiast masła sięgnijmy po dobrej jakości margarynę. Ograniczyć należy też ilość węglowodanów, cukrów oraz tłuszczy. Bardzo ważna jest też forma, w jakiej przygotowujemy posiłki. Należy zrezygnować ze smażenia na głębokim tłuszczu, a częściej przygotowywać dania na parze, pieczone gotowane lub duszone. Podstawą zdrowej diety jest spożywanie pięciu porcji owoców lub warzyw na dobę. Powinno być ich między 500 a 800 g., obojętnie jakich. Sięgajmy po kasze, ziemniaki zamiast makaronów. Jeżeli mamy ochotę na coś bardziej wysublimowanego, smakiem grzechu wartego, wystarczy odrobina kreatywności. Grillowany kurczak, z warzywami, z sosem jogurtowym posypany podprażonymi nasionami sezamu, nasionami Chia i łyżką oleju lnianego, zawinięty w tortille, jest bombą i witaminową, obłędny w smaku, i niesamowicie pomaga w obniżeniu złego cholesterolu. Ostatnimi czasy badania udowodniły, że spożywanie 1 avocado dziennie, wpływa również na zmniejszenie LDL, równocześnie zwiększając poziom HDL we krwi. Ten niesamowity owoc jest pyszny sam w sobie, jak i pod postacią past oraz jako dodatek do dań mamy go np. w uwielbianym Sushi. Wystarczy trzymać się kilku zasad. Ograniczmy tłuszcze zwierzęce, wzbogacając dietę o ryby warzywa oraz owoce. Pijmy dużo wody oraz wszelkich naparów z ziół zamiast typowej herbaty. Gdy mamy ochotę na coś słodkiego, natura wychodzi nam naprzeciw z miodem, owocami, orzechami. Dzięki nim zaspokoimy ochotę na niezdrowe batony. Ważne, by jeść często i regularnie dużą ilość warzyw i owoców. W ten sposób dostarczymy do organizmu potrzebną ilość witamin i składników mineralnych, jednocześnie zwiększając udział niskotłuszczowych produktów spożywczych w jadłospisie. Jeżeli każdy posiłek będzie zawierał warzywa i owoce, jedzenie będzie mniej tłuste, zdrowsze zmniejszając jednocześnie wzrost złego cholesterolu.
Oprócz zdrowego odżywiania bardzo ważny jest też ruch i utrzymanie prawidłowej wagi. Jeżeli chcemy mieć cholesterol pod kontrolą, każdego dnia postarajmy się poświecić 20 -30 min na ćwiczenia. Bardzo ważne są spacery, jeżdżenie na rowerze, czy bieganie. Zatem każda forma aktywnego wypoczynku, dzięki któremu to nie tylko zachowamy piękną sylwetkę, ale przede wszystkim wzmocnimy nasz układ krążenia. Serce będzie dłużej zdrowe i silne. Więc dieta i aktywność fizyczna są kluczem, do utrzymania w ryzach złego cholesterolu. Im wcześniej wdrożymy zmiany, tym lepiej. W innym wypadku będzie on odkładał się w tętnicach, co niestety przyczynia się do powstawania złogów, a przez nie dochodzi do bloków komorowych, chorób niedokrwiennych, których wynikiem może być zawał lub wylew, bądź jak że ciężkich postaci chorób miażdżycowych, a te z czasem prowadzą do ostrych postaci demencji.
Więc warto badać się regularnie, jeść zdrowo i uprawiać sport. Mamy wtedy realny wpływ na zdrowie dziś i w przyszłości. Czy chcemy przeżyć cudowną starość, umrzeć przed wcześnie lub też doczekać ostatnich dni nie poznając najbliższych??. Wybór jest w naszych rękach i w konsekwencji, żeby żyć zdrowo, wybierać właściwe produkty i pamiętać o profilaktyce. To jest złoty środek na utrzymanie prawidłowego poziomu LDL -cichego zabójcy w ryzach. Świadome żywienie, bez używek, pełne aktywności.