10 złych nawyków, które mogą spowodować ślepotę

Ochrona oczu w większości przypadków jest w zasięgu… wzroku. Wystarczy odpowiednia dieta, dobre wybory dotyczące stylu życia i prawidłowa higiena oczu, aby zachować wzrok wraz z wiekiem.

1. Spędzasz zbyt dużo czasu na słońcu

Nadmierna ekspozycja na słońce jest stale obecnym zagrożeniem dla zdrowia naszych oczu. Staraj się nosić kapelusze z szerokim rondem, soczewki kontaktowe blokujące promieniowanie UV i ściśle przylegające okulary przeciwsłoneczne blokujące promieniowanie UV, aby chronić oczy i zapobiegać długotrwałym uszkodzeniom.

2. Nie stosujesz diety przeciwzapalnej

Dieta odgrywa zaskakującą rolę w zdrowiu wzroku. Może pomagać, jak i szkodzić. Rafinowana i przetworzona żywność ma działanie zapalne w organizmie, w tym w oczach. Przewlekły stan zapalny może być szkodliwy dla oczu i powodować słabe widzenie. Dieta bogata w owoce i warzywa, zwłaszcza ciemne, liściaste warzywa, a także ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, mogą pomóc w ochronie wzroku.

3. Nie przestrzegasz zasady 20-20-20

Jeśli przez cały dzień wpatrujesz się w telefon lub ekran komputera, ćwicz zasadę 20-20-20, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Co 20 minut odwróć wzrok od ekranów i skup się około 20 stóp przed sobą przez 20 sekund.

4. Przecierasz oczy

Zbyt częste pocieranie oczu może spowodować uszkodzenie mikrokrążenia małych naczyń krwionośnych pod skórą. Pocieranie oczu powoduje również przedwczesne starzenie się skóry wokół oczu, w tym zmarszczek i opadających powiek.

5. Nie śpisz wystarczająco dużo

Może to prowadzić do przekrwionych oczu i drgania oczu znanego miokimią oraz niewyraźnego widzenia. Nie wysypianie się może prowadzić do pękniętych naczyń krwionośnych z powodu zmęczenia oczu. Dodatkowo możemy doświadczyć suchości oczu, która może powodować ból, swędzenie i wrażliwość na światło.

6. Nie badasz wzroku raz w roku

Powszechnym błędem jest to, że do okulisty należy zgłaszać się tylko wtedy, gdy zauważy się problem z widzeniem. Okulista sprawdza wszystkie aspekty zdrowia oczu, w tym stan zdrowia przedniej i tylnej części oczu. Może to pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych problemów, takich jak dysfunkcja gruczołów Meiboma – inaczej znana jako suche oko, wczesne oznaki jaskry, a nawet czerniaka.

7. Masz nieleczoną krótkowzroczność

Krótkowzroczność może wydawać się nieszkodliwą konsekwencją starzenia, ale nieleczona może spowodować nieodwracalne upośledzenie wzroku i ślepotę.

8. Źle używasz soczewek kontaktowych

Nie wyrzucanie kontaktów w zalecanym czasie i spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej i zapalenia oczu. Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych w ciągu dnia może zmniejszyć ilość tlenu w oku i powodować suchość oczu lub podrażnienie. Pływanie lub branie prysznica w soczewkach kontaktowych jest również niezdrowym nawykiem. Może narazić oczy na niebezpieczną, zagrażającą wzrokowi infekcję zwana Acanthamoeba, rodzaj ameby żyjącej w wodzie, która może zostać uwięziona pod soczewkami kontaktowymi.

9. Nie ćwiczysz

Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi czy cukrzycy, ale także zmniejszają ryzyko rozwoju jaskry. Podobnie jak nasz mózg, nasze oczy potrzebują tlenu, aby utrzymać optymalny poziom wydajności.

10. Pijesz za dużo alkoholu

Picie dużych ilości alkoholu może mieć niekorzystny wpływ na wzrok poprzez nasilenie objawów zespołu suchego oka. Objawy te mogą obejmować uczucie kłucia lub pieczenia w oczach, wrażliwość na światło, zaczerwienienie, dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych i zmęczenie oczu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię