11 mitów na temat jajek

Są smaczne, niskokaloryczne, pełne białka, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Oto 11 mitów o jajkach, w które prawdopodobnie nadal wierzysz:

1. Białe jajka są lepsze

Zdaniem specjalistów kolor i jakość nie mają ze sobą nic wspólnego. Kolor skorupki jaja jest w rzeczywistości określany przez konkretną rasę kury, która ją złożyła. Brązowe kurczęta składają brązowe jaja, podczas gdy białe kurczęta składają białe jaja.

2. Daty są najlepszym wskaźnikiem świeżości jaj

Daty podane na bokach większości kartonów na jajka nie są datami ważności, są datami przydatności do spożycia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie świeżości jaja jest umieszczenie surowego jaja w skorupce w szklance lub pełnej misce wody. Jeśli leży płasko na dnie, dobrze cały czas dobre do spożycia. Jeśli stoi na dole miski czy szklanki spożyj je szybko gdyż jego świeżość chyli się ku końcowi. Jeśli jajko pływa, wyrzuć je.

3. Świeże jajka są zawsze najlepsze

Oczywiście, wszystko co świeże jest lepsze. Ale pamiętaj, że super świeże jajka gotują się dłużej i są trudniejsze do obrania.

4. Skorupki jajek są niejadalne

Chociaż skorupki jajek nie smakują zbyt dobrze mają wiele zalet odżywczych i można je bezpiecznie jeść. Skorupki jaja zawierają około 27 niezbędnych mikroelementów i wysoki poziom wapnia, ponieważ zewnętrzna część składa się głównie z węglanu wapnia – tak jak nasze kości i zęby! Poprzez suszenie, pieczenie i mielenie możesz stworzyć domowy suplement, który można dodać do wody, aby zwiększyć poziom wapnia w organizmie.

5. Jajka najlepiej rozbijać o krawędź naczynia

Podczas używania krawędzi naczynia pęka nie tylko skorupka jajka, ale także membrana wewnątrz często prowadząc do odłupania się malutkich kawałków skorupy, które spływają z jajkiem do naczynia. Jajka najlepiej rozbijać uderzają delikatnie o blat kuchenny.

6. Najlepiej jest użyć widelca, aby usunąć odłamki skorupki

Nie prawda. Jednym ze sposobów jest wyławianie odłamków skorupki skorupką. Stosując drugi sposób należy dokładnie zwilż jeden palec i zanurzyć go w misce w kierunku wyrzuconego odłamka. Odłamki skorupki będą samoczynnie grawitować w kierunku palca.

 

7. Wszystkie jajka zawierają salmonellę

Chociaż prawdą jest, że niektóre jajka zawierają szkodliwe bakterie i mogą wywoływać choroby, nie każde z jest skażone. Badania pokazują, że w USA 1 na 30 tysięcy jaj jest skażonych salmonellą.

8. Jajka podwyższają poziom cholesterolu

Podczas gdy jedzenie dużej ilości produktów zawiarających cholesterol może podnieść poziom cholesterolu w organizmie, jego ilość w jajkach jest znikoma. Co zwiększa poziom produkcji cholesterolu w organizmie? Są to tłuszcze nasycone i trans, których jajka nie zawierają dużo. Przeciętne jajko zawiera tylko około 1,5 grama tłuszczów nasyconych i nie zawiera tłuszczów trans.

9. Nigdy nie należy przyprawiać jajek przed gotowaniem

Szefowie kuchni często twierdzą, że nigdy nie należy przyprawiać jajka przed ugotowaniem, ponieważ sól niszczy strukturę jajka i sprawia, że ​​staje się wodniste. Nie tylko wielokrotne testy dowiodły, że jest to nieprawdą, ale wcześniejsze solenie jajek może być dla nich dobre. Sól pomaga białkom na łączenie się.

10. Plamy krwi = zapłodnione jaja

Małe czerwone krople, które czasami znajdują się w jajach – nie są dowodem na zapłodnienie lub złe jajo, ale w rzeczywistości można je bezpiecznie jeść. Plamy krwi to po prostu naczynia krwionośne, które pękły na powierzchni żółtka podczas formowania jaja.

11. Kurczak był pierwszy

Kurczaki pochodzą z jaj, a jajka są składane przez kurczęta… więc co było pierwsze? Odpowiedź: jajko. Chociaż niektórzy tłumaczą tę zagadkę, mówiąc, że kurczaki pochodzą z jaj dinozaurów, jest to trochę bardziej skomplikowane. Jednak prosta wersja jest taka, że ​​pierwsze jaja kurze były w rzeczywistości zmutowanymi jajami innego ptaka. I prawdą jest, że ptaki wyewoluowały z dinozaurów.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię