14 ciekawostek na temat psów

Wiernie służą, wykrywają choroby, pomagają niepełnosprawnym, dają nam radość. Nasi najwierniejsi przyjaciele.

Badanie przeprowadzone przez J.S.J Odendaal wykazało, że kiedy ludzie zajmują się zwierzętami domowymi, ich ciała uwalniają oksytocynę, hormon związany nie tylko ze szczęściem, ale także z więziami i uczuciem. W USA 48% domostw posiada psa.

Oto 14 ciekawostek na temat psów:

1. Psi nos – ma do 300 milionów receptorów zapachowych, podczas gdy ludzie mają około 6 milionów.

 

2. Czubek nosa – a ma unikalny wzór wgłębień, kropek i grzbietów. Nie ma dwóch takich samych nosów, tak jak nie ma dwóch takich samych odcisków palców.

3. Psy mają – ten sam poziom inteligencji co 2-letnie dziecko. Badania wykazały, że niektóre psy potrafią liczyć, a także rozumieć ponad 150 słów.

 

4. Poduszki łap – to jak ludzkie pachy – w nich znajdują się gruczoły potu przez które pies wydala jego nadmiar.

5. Dyszenie – to osobisty „psiejski” klimatyzator. Dysząc chłodzą cały organizm, co pomaga im odparować wilgoć z nosa i płuc.

 

6. Kształt pyska psa może korelować z jego długością życia – psy z dłuższymi pyskami na ogół żyją dłużej niż psy o krótszych pyskach. Na przykład pudle-zabawki mają długi i cienki pysk i mogą dożyć około 16 lat, podczas gdy Dogue de Bordeaux z krótszymi pyskami żyją średnio tylko od 5 do 8 lat.

7. Psy lubią spać zwinięte w kłębek z powodu psiej ewolucji – podczas drzemki psy często zwijają się w kuleczkę, jest to ich środek obronny mający na celu ochronę narządów przed atakiem drapieżników.

 

8. Trzy psy przeżyły zatonięcie Titanica – dwa psy rasy Pomeranian i Pekińczyk, które przeżyły zatonięcie statku.

9. Wielkość psów– najmniejszą rasą psów jest malutki Chihuahua, który waży średnio około 4 funtów i ma zwykle od 6 do 9 cali wzrostu. Największym jest wilczarz irlandzki, który może osiągnąć wysokość 7 stóp, stojąc na tylnych łapach.

 

10. Psy śpią jak ludzie – zarówno psy, jak i ludzie doświadczają snu wolnofalowego (SWS) i szybkiego ruchu gałek ocznych (REM), a podczas fazy REM psy mogą śnić tak jak ludzie, chociaż prawdopodobnie na inne tematy.

11. Psy nie mają takiego smaku jak ludzie – psy mają lepszy zmysł węchu, ale ludzie mają lepszy zmysł smaku. Psy mają około 1700 kubków smakowych, a ludzie około 9000.

 

12. Najstarszy pies – Max, rasy beagle mix, żył 30 lat.

13. Saluki to najstarsza rasa psów – Saluki, niegdyś królewski pies Egiptu, jest najstarszą znaną udomowioną rasą psów, pochodzącą prawdopodobnie z 7000 roku p.n.e. W rzeczywistości rasa ta miała tak duże znaczenie dla egipskich królów, że ich ciała często były mumifikowane.

 

14. Umysł i piękno nie idą w parze – border collie jest najbardziej inteligentną rasą psów a psy afgany pomimo, że piękne uważane są za mało inteligentne.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię