Oceany toną w odpadach plastikowych

Setki tysięcy ton plastiku wyciekają do naszych mórz rocznie. Plastik znajduje się we wszystkich zakątkach oceanu niszcząc nasze drogi wodne i ekosystemy morskie.

Ekolodzy twierdzą, że obecnie około 150 milionów ton metrycznych krąży w naszych środowiskach morskich. W ciągu następnej dekady liczba ta może się podwoić.

Oto 8 miejsc, gdzie zanieczyszczenie plastikiem jest najwyższe:

1. Bali, Indonezja

Jednym z rajskich zakątków Ziemi, który szybko ulega zniszczeniu przez plastikowe śmieci, jest Bali. Od nadmiernego używania jednorazowych tworzyw sztucznych i nieodpowiedniego zarządzania recyklingiem i usuwaniem odpadów po nadmierną turystykę, rezultatem są stosy plastikowych przedmiotów wyrzucanych w morze oraz plaże zaśmiecone butelkami i torbami.

2. Panama City, Panama

Panama w Ameryce Środkowej zabroniła używania plastikowych toreb w ramach wysiłków na rzecz zmniejszenia ilości plastików jednorazowego użytku, które zanieczyszczają plaże kraju i niszczą życie morskie. Jest to dobry początek. Plastikowe śmieci regularnie gromadzą się na plażach Panamy.

3. Kapsztad, Republika Południowej Afryki

Oszałamiająca surowa linia brzegowa Kapsztadu jest usiana plażami, zarówno na wybrzeżu Atlantyku, jak i po stronie Oceanu Indyjskiego, które są ważnym siedliskiem wielu gatunków morskich. Niestety nie są one odporne na plagę plastikowych śmieci. Większość plastikowych śmieci jest zaplątanych w wodorosty, które są ważnym źródłem pożywienia dla bezkręgowców i skorupiaków, które z kolei są zjadane przez ryby i wieloryby.

4. Ujście Tamizy, Wielka Brytania

Wiele plastikowych odpadów można zobaczyć wzdłuż linii brzegowej ujścia Tamizy, która następnie dryfuje do Morza Północnego. Według raportu Greenpeace, który analizował stopień skażenia plastikiem w 13 rzekach w Wielkiej Brytanii, Tamiza była drugim pod względem wielkości, po Mersey. Większość plastiku, który dostaje się do naszych oceanów, wylewa się z rzek.

5. Ocean Spokojny

Ogromny zbiór odpadów morskich w Północnym Pacyfiku jest znany jako Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Stworzony przez holenderskiego wynalazcę Boyana Slata Ocean Cleanup zbiera różne plastikowe przedmioty unoszące się w oceanie, w tym maleńkie plastikowe przedmioty i porzucony sprzęt wędkarski, jednocześnie umożliwiając bezpieczne pływanie pod nim rybom i innym zwierzętom.

6. Morze Bałtyckie

Tak zwane sieci widma lub porzucone narzędzia połowowe stanowią poważny problem dla wszystkich stworzeń żyjących w oceanach na całym świecie.

7. Region Azji i Pacyfiku

Rafy koralowe są nie tylko ważnymi ekosystemami dla niezliczonych gatunków morskich, ale także chronią obszary przybrzeżne, zmniejszając siłę fal uderzających w wybrzeże. Badania wykazują, że rafy w pobliżu Indonezji zawierają najwięcej plastiku, a rafy Australii najmniej dotknięte. Uwięziony plastik powoduje potencjalnie śmiertelne warunki dla koralowców, w tym chorobę erozyjną szkieletu, która powoduje stopniowe wyniszczanie.

8. Hawaje, USA

Nie tylko widoczne kawałki plastiku niszczą nasze oceany, ale mikrodrobiny plastiku również. Tworzywa te, zdefiniowane jako każdy plastik o grubości poniżej 5 mm, mogą pochodzić z mikrokulek w produktach kosmetycznych, włókien z ubrań syntetycznych i większych przedmiotów, które się zepsuły. Oprócz szkodzenia rybom, ptakom morskim, żółwiom, wielorybom i skorupiakom, które je wkraczają również do naszego łańcucha pokarmowego. Przeciętny konsument owoców morza spożywa około 11 000 cząstek plastiku rocznie.

Najbardziej niesamowite drzewa i krzewy na świecie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię