Za nami kolejna noc protestów i zamieszek w Stanach Zjednoczonych

Mimo liczniejszej obecności służb porządkowych i ustanowienia godzin policyjnych w Stanach Zjednoczonych nadal trwają protesty. Prezydent Trump powtarza swoje apele do gubernatorów, aby podjęli bardziej zdecydowane kroki.

W środę  Nowym Jorku w wielu miejscach dochodziło do protestów mimo przesunięcia godziny policyjnej na ósmą wieczór. Po wczorajszych włamaniach do sklepów i rabunkach w tym mieście, prezydent Donald Trump skrytykował gubernatora Andrew Cuomo za brak zdecydowania. „Chaos, bezprawie i destrukcja opanowały Nowy Jork” – napisał na Twitterze prezydydent.

Dziesiątki tysięcy Amerykanów wzięło udział w pokojowych marszach protestu przeciwko brutalności policji.

Spokojne manifestacje zostały jednak przyćmione przez gwałtowne zamieszki – od Los Angeles, przez Chicago po Nowy Jork.

 

W Filadelfii protestujący obrzucili policjantów kamieniami i koktajlami mołotowa. Spalono kilka samochodów.

Na przedmieściach San Francisco tłum wdarł się do centrum handlowego i plądrował sklepy. Wybijanie szyb w sklepach i wynoszenie towaru odbywało się w wielu miastach.

W Waszyngtonie przez cały dzień trwały protesty. Policja ustawiła jednak przy Parku Lafayetta przed Białym Domem wysokie ogrodzenie z metalowej siatki oddzielające demonstrantów od policji. Rozładowało to napięcie i sprawiło, że nie dochodziło do bezpośrednich konfrontacji. Manifestanci protestowali pokojowo podnosząc w górę ręce i wołając „Nie strzelajcie”. Skandowali też hasła o konieczności poszanowania życia Afroamerykanów. Manifestanci nie podporządkowali się godzinie policyjnej, ale służby porządkowe nie interweniowały.

W stolicy  i kilkunastu innych miastach wprowadzono godziny policyjne. W wielu miejscach protestujący im się nie podporządkowali. Protesty i demonstracje miały miejsce w kilkudziesięciu miastach. Starć z policją i zamieszek było jak dotąd mniej niż w poprzednich dniach. W wielu miejscach protesty jednak nadal trwają.
Do tej pory podczas manifestacji i zamieszek w Stanach Zjednoczonych policja aresztowała ponad 8 tysięcy osób.

 

 

AL

źródło:IAR, Twitter:@realDonaldTrump, @Jacklynnbj,@PhxKen, @hannah_natanson

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię