Niegdyś kwitnące i tętniące życiem miasta dzisiaj owiane są tajemnicą.
1. Machu Picchu, Peru
Zbudowane na grzbiecie góry na wysokości 8200 stóp (2500 m) najsłynniejsze na świecie miejsce Inków. Kamieniarze, którzy budowali to miasto w XV wieku, nie używali zaprawy murarskiej. Cienkie ściany 150 budynków stojących na górze wykonanych jest z suchego kamienia. Tajemnica wciąż otacza ich cel, ale uważa się, że było to zarówno centrum mieszkalne, jak i religijne. Nazwa Machu Picchu jest interpretowana jako Stara Góra. Miejsce to zostało opuszczone zaledwie sto lat po jego zbudowaniu. Niezliczone kamienne schody łączące świątynie, magazyny, pałace, łaźnie i 700 rolniczych tarasów są świadectwem zaginionej, ale zaawansowanej cywilizacji.
2. Butrint, Albania
Zamieszkany od czasów prehistorycznych, Butrint w południowej Albanii ma bardzo ciekawą historię. Była to grecka kolonia, rzymskie miasto, centrum biskupie, bizantyjska placówka. W IV wieku p.n.e. rozwijająca się metropolia obejmowała teatr, akropol i forum. W I wieku naszej ery rzymski cesarz August Cezar rozbudował miasto, dodając akwedukt i łaźnię. Dzięki swojej burzliwej przeszłości Butrint jest mieszanką stylów architektonicznych, które obejmują trzy tysiące lat śródziemnomorskiej historii. Miasto jest zbudowane na półwyspie na bagnistym terenie, pośród bujnej zieleni. Dzisiaj znajduje się tam park narodowy.
3. Yaxchilán, Meksyk
W południowym Meksyku, blisko granicy z Gwatemalą, to starożytne miasto Majów słynie z imponujących rzeźbionych kamiennych nadproży nad drzwiami i oknami z hieroglificznymi tekstami opisującymi dynastyczną historię tego obszaru. Mówi się, że nazwa Yaxchilán oznacza Zielone Kamienie w jednym języku Majów. Pochodzące z IV wieku n.e. budynki pokryte są misterną dekoracją. Kamienne monolity, zwane stelami, ozdobione napisami lub dekoracjami, stoją imponująco na zewnątrz głównych budynków. Otoczone dżunglą strategiczne położenie Yaxchilán nad brzegiem rzeki Río Usumacinta uczyniło z niego jedno z najważniejszych miast Majów.
4. Timgad, Algieria
Największa rzymska osada, jaką kiedykolwiek zbudowano w Afryce Północnej, Timgad została założona w 100 roku n.e. przez cesarza Trajana i zbudowana dla emerytowanego personelu wojskowego. Stojąc wysoko na płaskowyżu, jest usiana łukami, kolumnami i rozpadającymi się ścianami. Pomimo oddalenia od Rzymu, Trajan zbudował miasto jako modelowe rzymskie miasto z oryginalnym wzorem siatki ulic, w tym Decumanus Maximus, główną arterią miasta ze wschodu na zachód, która jest nadal widoczna. Do dnia dzisiejsze zachował się amfiteatr z 3500 miejscem. A biblioteka, która pochodzi z III lub IV wieku naszej ery, była kiedyś zaopatrzona w około 3000 rolek papirusu. W V wieku miasto zostało splądrowane przez Wandalów i popadło w ruinę i opuszczenie. Szkocki odkrywca James Bruce natknął się na ruiny pod koniec 1765 roku.
5. Efez, Turcja
Położone na zachodnim wybrzeżu Turcji Efez jest jednym z najlepiej zachowanych grecko-rzymskich miast na Morzu Śródziemnym. Założone w X wieku p.n.e. miasto przyciągało kupców, żeglarzy i pielgrzymów z całego świata. W 133 roku p.n.e. było rzymską prowincją, a pod panowaniem Cezara Augusta stało się pierwszym miastem rzymskiej Azji. Miejscowa legenda mówi, że był to ostatni dom Marii Panny. W Efezie znajduje się Świątynia Artemidy, jeden z Siedmiu Cudów Starożytnego Świata. Również do dziś zachowała się fasada Biblioteki Celsusa, która pochodzi z czasów cesarza Hadriana z pierwszej połowy II wieku n.e. Uważa się, że kiedyś zawierał 12 000 zwojów. Biblioteka została zniszczona w 262 roku w wyniku trzęsienia ziemi, ale fasada została odbudowana przez archeologów w latach 70.
6. Leptis Magna, Libia
Leptis Magna na śródziemnomorskim wybrzeżu Libii było jednym z najpiękniejszych miast imperium rzymskiego. Założone w VII wieku p.n.e., było miejscem narodzin Septimusa Sewera, który w roku 193 został cesarzem. To on który powiększył i upiększył miasto. Znaczna część jego bogactwa opierała się na produkcji oliwy z oliwek eksportowanej do reszty regionu Imperium za pośrednictwem portu. Od wieków zakopane pod piaskiem miasto jest zdumiewająco dobrze zachowane. Są tam wspaniałe łaźnie z kolorowymi obrazami przedstawiającymi sceny myśliwskie, zdobiony łuk triumfalny zbudowany przez Septimusa Severusa i amfiteatr z widokiem na Morze Śródziemne. Miasto zostało częściowo zniszczone przez tsunami w roku 365 n.e.
7. Sigiriya, Sri Lanka
Spektakularne miasto Sigiriya znajduje się na szczycie góry granitowej. Położone na wysokości 600 stóp (182 m) wyrasta z bujnych równin w środkowej Sri Lance. Aby dotrzeć na szczyt, trzeba wspiąć się po 1200 stopniach po stromej krawędzi klifu. Sigiriya znaczy Lwia Skała. Miasto zostało zbudowane przez króla Kashyapę około roku 477 jako centrum jego Imperium. Kompleks obejmuje teren pałacowy otoczony fortyfikacjami, wałami, brukowanymi ścieżkami i ogrodami krajobrazowymi z ozdobnymi basenami. Na płaskowyżu mniej więcej w połowie wysokości skały, oryginalne wejście zostało wyrzeźbione w postaci lwa z łapami, głową i ramionami wyrzeźbionymi w kamieniu.
Strome ściany skały ozdobione są freskami upamiętniającymi kobiecą urodę, a tak zwana Ściana Lustrzana z gładkim, glazurowanym tynkiem jest śladem wielowiekowego graffiti. Mówiono, że król Kashyapa cieszy się widokiem siebie na pięknie wypolerowanej powierzchni ściany. Po śmierci króla miasto podupadło, a później stało się klasztorem buddyjskim, aż do opuszczenia go w XIV wieku.