Kto otrzyma drugi czek? Mitch McConnell przedstawił plan Partii Republikańskiej

Lider większości w Senacie Mitch McConnell ogłosił w poniedziałek propozycję Partii Republikańskiej, dotyczącą kolejnego pakietu stymulującego gospodarkę – HEALS Act (Health, Economic Assistance, Liability Protection and Schools).

HEALS Act ma zapewnić Amerykanom kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych wysokości 1200 dolarów oraz dodatkowe 500 dol. na dziecko. Płatności mają być przyznawane na takich samych zasadach jak przy poprzednim pakiecie.

Na czeki pomocowe będą kwalifikować się osoby, których dochód brutto wyniósł mniej niż 75 tys. dolarów, otrzymają one 1200 dolarów, natomiast pary małżeńskie, które zarabiają mniej niż 150 tys. dolarów, otrzymają 2400 dolarów.

Dla osób, które zarabiają więcej, otrzymana kwota będzie pomniejszona o 5$ za każde 100$ powyżej 75 tys. / 150 tys. dolarów. Pojedyncze zgłoszenia, których dochód przekracza 99 tys. dolarów oraz zgłoszenia wspólne bez dzieci, których dochód przekracza 198 tys. dolarów, nie kwalifikują się na pomoc.

Nowa ustawa ma również zawierać federalne świadczenia dla bezrobotnych, jednak przewodniczący Komisji Finansów Sen. Chuck Grassley (Republikanin) wnioskuje o zmniejszenie stawki z 600 dolarów tygodniowo do wysokości 70% ostatniego wypłacanego wynagrodzenia. Dowiedzieliśmy się tego, co wtedy wiedzieliśmy, że kiedy płaci się ludziom więcej za to, że nie pracują, niż dostaliby za pracę, to czego oczekujecie?Ludzie nie będą pracować.”  powiedział. Z kolei Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi apeluje, aby nie zmieszać kwoty świadczeń wypłacanych dla bezrobotnych, argumentując, że Amerykanie potrzebują szerszej pomocy.

Ustawa HEALS Act obejmie również pieniądze na: szkoły, zwiększenie liczby testów, leczenie, a także ochronę przed odpowiedzialnością prawną dla pracodawców, szkół i przedszkoli.

Demokraci nadal naciskają na ustawę Heroes Act, którą uchwalili w maju, obejmuje ona m.in. przedłużenie świadczenia dla bezrobotnych w wysokości 600 dolarów tygodniowo. Republikanie zdecydowanie się temu sprzeciwiają – argumentując, że jest to za drogie rozwiązanie. Mnuchin dodatkowo ocenił, że pomoc dla osób bezrobotnych musi być ustalona na takim poziomie, aby ludzie chcieli ponownie wrócić do pracy.„Chcemy się upewnić, aby sposób wypłacania pomocy dla bezrobotnych był tak dopracowany, aby ludzie nie dostawali więcej pieniędzy siedząc w domach” wyjaśnił Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin.

Nie wiadomo jeszcze kiedy ustawa wejdzie w życie. W najbliższym czasie liderzy Izby i  Senat będą negocjować przed uchwaleniem ostatecznego pakietu. Negocjacje mają się przedłużyć do sierpnia. Najprawdopodobniej demokraci będą chcieli zmienić niektóre zapisy. „Aby ta ustawa stała się obowiązującym prawem dla Amerykanów, konieczna jest dwustronna współpraca” podkreśla McConnell.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię