Białoruscy urzędnicy wstrzymują dystrybucję „Harrego Pottera”

Białoruski wydawca Andrej Januszkiewicz jest zdziwiony żądaniami miejscowego urzędu celnego, który domaga się ekspertyzy dotyczącej wydanej w języku białoruskim książki” Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Urzędnicy żądają potwierdzenia tego, że w książce nie ma nawoływań do przewrotu państwowego.

Wydawnictwo Andreja Januszkiewicza wydrukowało książkę „Harry Potter i Komnata Tajemnic” poza granicami Białorusi. Gdy postanowiło nakład wwieźć do kraju urzędnicy miejscowego Urzędu Celnego zażądali listu, w którym będzie zawarta informacja o tym, że książka nie stanowi zagrożenia dla państwa.

Komentatorzy zwracają uwagę, że na Białorusi w ostatnim czasie widoczne są aktywne działania struktur siłowych, które nie chcą dopuścić do dalszych protestów. Media obiegło zdjęcie, na którym około 100 rodziców zebrało się w gimnazjum numer 4 w stolicy po tym jak z uczniami 8 klasy rozmowę profilaktyczną przeprowadziła milicyjna kurator. Z kolei w przedszkolu numer 334 rozmowę z przedszkolakami o konieczności przestrzegania prawa przeprowadził dzielnicowy milicjant.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Włodzimierz Pac/Mińsk/w dwi/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię