Facebook usuwa irańskie i rosyjskie konta propagandowe

Przedstawiciele Facebook ogłosili, że niedawno z serwisu społecznościowego zostały usunięte „fałszywe sieci kont irańskich i rosyjskich”.

Według FB konta te podżegały polityczne podziały, promowały proreżimowe wiadomości z tych dwóch krajów i podsycały do ruchów antyizraelskich.

Jedna z irańskich sieci wykorzystywała fałszywe konta do rozprowadzania nie zgodnych z prawdą reklam, w języku arabskim, paszto i hebrajskich. Reklamy kierowane były do odbiorców w Iraku, Afganistanie, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Ta sama sieć kont promowała niezależność Szkocji od Wielkiej Brytanii, krytykę izraelskiego premiera Netanjahu oraz negatywny wpływy USA na Irak i Afganistan.

Facebook podał kilka przykładowych wpisów. Na fałszywych kontach można było znaleźć wpisy o treści: „Talibowie i Ameryka jednoczą się przeciwko Afganistanowi” oraz „Szkocja zasługuje na coś lepszego”.

Rosyjska sieć zawierała 530 fałszywych kont na Instagramie założonych głównie w Rosji i skierowanych do odbiorców krajowych. Ich wpisy dotyczyły między innymi Aleksieja Nawalnego, działacza antykorupcyjnego i przeciwnika prezydenta Rosji Władimira Putina. Facebook podaje, że konta cieszyły się dużą popularnością. Niektóre z nich obserwowało aż 50 000 osób.

Nathaniel Geicher, szef Facebooka ds. Cyberbezpieczeństwa w wywiadzie dla NBC News powiedział, że „fałszywe konta zostały szybko wykryte przez zautomatyzowane systemy Facebooka i natychmiast zamknięte”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię