11 miejsc w Chicago, których zapewne nie znasz, a poznać je warto

Mieszkańcy Chicago w stanie Illinois i osoby często je odwiedzające, mogą być znużone trasami znanymi z przewodników turystycznych.

Tymczasem miasto kryje w sobie wiele miejsc ciekawych, tajemniczych i mało znanych, do których zdecydowanie warto zajrzeć. Dzisiaj przedstawiamy super 11-tkę.

Pierwsze – North Park Village Nature Center przy 5801 N Pulaski Road

Czy przypuszczaliście, że w administracyjnych granicach miasta kryje się rezerwat przyrody? TI to nie byle jaki! Położony na 46 akrach, jest atrakcyjny o każdej porze roku. Bujna zieleń, malownicze akweny i dzikie zwierzęta – raj dla zmęczonych szarością i hałasem mieszczuchów i każdego wielbiciela przyrody. Park prowadzi też intensywne, całoroczne zajęcia edukacyjne, przede wszystkim skierowane do młodzieży.

Fot. Facebook @NorthParkVillageNatureCenter

Drugie – Fountain of Time w Washington Park, 5531 S King Drive

Midway Plaisance w Washington Park w południowej części miasta, kryje w sobie niezwykłą rzeźbę. Inspoirowana wierszem Henry’ego Austina Dobsona zatytułowanym „Paradoks czasu”, wykoanana z materiałów na których czas zęby sobie może połamać, połączona z symbolicznym przepływem wody, robi ogromne wrażenie o każdej porze roku. Dodatkowo, w czasie upałów zapewnia przyjemny chłód.

Fot. Wikimedia

Trzecie – National Veterans Art Museum przy 4041 N Milwaukee Avenue

Niezwykłe, choć i przygnębiające, mało znane muzeum. Eksponatami są w nich głównie dzieła weteranów wojen – przede wszystkim w Wietnamie. Emocje, wspomnienia i przeżycia zmaterializowane w formie sztuki, nikogo nie postawią obojętnym, jednocześnie przypominając, że wojna zawsze jest koszmarem dla wszystkich – poza tymi, którzy pociągają za sznurki. Ta mieszanina historii i kultury w artystycznym wydaniu istnieje od 40 lat. Podwoje dla zwierzających otworzyła w roku 1981.

Fot. Facebook National Veterans Art Museum

Czwarte – Oz Park przy 2021 N Burling Street

Po ciężkich klimatach Muzeum Sztuki Weteranów warto odetchnąć w miejscu baśniowym. Park poświęcony Krainie OZ. To wydzielona część Parku Lincolna, często pomijana, bo uwagę od niej odciąga pobliskie ZOO. A szkoda, bo wśród bujnej przyrody, przyjaznych ścieżek i wielkich drzew, kryją się postaci i miejsca ze słynnej Krainy OZ. Można tu spotkać nie tylko Dorotkę i jej pieska, ale także Blaszanego Drwala, Stacha na Wróble, Tchórzliwego Lwa i wielu, wielu innych.

Fot. Pinterest

 

Piąte – Promontory Point przy 5491 S Shore Drive

Niezwykłe miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia. Sztuczny cypel wcinający się w wody Jeziora Michigan, znajduje się na terenie Burnharm Park. Wystarczy przespacerować się na południową stronę Hyde Parku, żeby odkryć to miejsce, z którego podziwiać można panoramę miasta i samego jeziora. Prawdziwa gratka dla miłośników przestrzeni i wody, atrakcyjna przez cały rok. Skaliste schody nabrzeża, omywanego wodami Jeziora Michigan są częstym plenerem dla fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.

Fot. Wikimedia

Szóste – Clarke House Museum przy 1827 S Indiana Avenue

Miejsce, w którym czas zatrzymał się w roku 1836, kiedy dom został wybudowany. Najstarszy budynek mieszkalny w Chicago. Tam można się na własne oczy przekonać, jak żyli XIX wieczni mieszkańcy miasta. Dodatkowo stopień tajemniczości budynku podnosi fakt, że przetrwał on kilka pożarów, o czym został przeniesiony winne miejsce, gdzie stoi do dziś.

Fot. Facebook @ClarkeHouseMuseum

Siódme – Osaka Garden przy S Cornell Drive

Japoński ogród mało znany i często pomijany, a szkoda. Uwagę od niego odciąga pobliskie Muzeum Nauki i Przemysłu. Położony w Parku Jacksona ogród był darem Japonii dla USA w czasie Światowych Targów Kolumbijskich w 1893 roku. Kojąca, chwilami ascetyczna atmosfera przestrzeni, jakby żywcem przeniesionej z Krainy Kwitnącej Wiśni, zachęca do relaksujących spacerów i chwili zamyślenia. Przechadzki czy wypoczynek wśród malowniczych mostków, bonsai i licznych tafli wody, regenerują ciało i duszę.

Ósme –  Northerly Island  w Museum Campus

Prawdziwa gratka dla miłośników astronomii, muzyki i pejzaży. Sztuczny półwysep nad jeziorem mieści planetarium Adler, które poza swoją podstawową funkcją, służy także jako sala koncertowa. Jest to możliwe, dzięki doskonałej akustyce pomieszczeń. Rozciągająca się z niego panorama miasta pozwala na wykonywanie niezwykłych zdjęć. Szczególnie atrakcyjne widoki malują się tam o wschodzie i zachodzie słońca. Malowniczo powycinane brzegi jeziora, dodają uroku plenerom.

Fot. Wikipedia

Dziewiąte –  Inez Clarke Grave na Graceland Cemetery, przy 4001 N Clark Street

Grób Inez Clarke otacza atmosfera niezwykłej grozy. Realistyczny posąg dziewczynki, która miała w roku 1880 zginąć od uderzenia pioruna, podobno znika, kiedy wokół szaleją burze. Schowany w szklanej gablocie stanowi część urokliwego cmentarza, który warto odwiedzić, bez względu na pogodę. Śmiałkowie mogą sprawdzić sami prawdziwość legendy grobu Inez.

Dziesiąte – Oriental Institute przy 1155 E 58th Street

Niezwykła kolekcja dzieł i przedmiotów codziennego użytku z terenów dawnej Mezopotamii, starożytnego Egiptu, Persji, Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu. Prawdziwy wehikuł czasu i niezwykła atrakcja, nie tylko dla wielbicieli archeologii i historii starożytnej.

Fot oi.uchicago.edu

Jedenaste – Division Street Turkish and Russian Bathhouse przy 1914 W Division Street

Czyściochu będą zachwycone! Miejsce znane aktualnie jako Red Square Spa, istnieje nieprzerwanie od początków XX wieku. Obecnie podzielone na część żeńską i męską, łaźnie tureckie i rosyjskie oferują liczne zabiegi zarówno na ciepło, jak i na zimno. Red Square Spa to ostatnia zachowana w mieście łaźnia i choćby z tego powodu zasługuje na uwagę.

Fot. Wikipedia

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię