Z Facebooka wyciekły dane 533 milionów użytkowników

Numery telefonów i dane osobowe ponad pół miliarda użytkowników Facebooka zostały skradzione i opublikowane na jednym z hakerskich forów online. Zbiór danych zawiera adresy e-mailowe i informacje biograficzne – numery telefonów, płeć, stan cywilny, wykonywany zawód.

Przy założeniu że każdy plik reprezentuje jednego użytkownika Facebooka, oznacza to, że około 19% danych osobowych z 2,8 miliarda danych osobowych istniejących na FB, zostało naruszonych – podaje Business Insider. Ponad 32 miliony kont pochodzi z USA.

Skradzione dane osobowe mogą zostać wykorzystane przez oszustów i złodziei tożsamości. Facebook był w przeszłości miał problem z naruszeniem bezpieczeństwa, w tym z udziałem brytyjskiej firmy Cambridge Analytica. W tamtym przypadku dane osobowe około 50 milionów użytkowników Facebooka zostały sprzedane i wykorzystane w kampaniach prezydenckich Donalda Trumpa i senatora Teda Cruz w 2016 roku.

Od dekady Facebook zbiera numery telefonów użytkowników. Początkowo przedstawiciele FB twierdzili, że jest to częścią protokołów bezpieczeństwa platformy. W rzeczywistości Facebook po prostu wykorzystywał te dane w celu sprzedania większej ilości reklam i dotarcia z reklamami do większej liczby użytkowników.

W związku z najnowszym wyciekiem wyszły również na jaw dwie niepokojące kwestie, którymi para się FB, a które nadwyrężają zaufanie teraźniejszych i przeszłych użytkowników.

Otóż wśród danych które wyciekły znajdowały się informacje na temat kont dawno zamkniętych przez właścicieli. Pokazuje to, że Facebook przetrzymuje informacje nawet na temat kont, które zostały usunięte przez właścicieli lata temu.

Kolejnym nowym odkryciem jest to, że Facebook śledzi swoich użytkowników nie tylko na Facebooku, ale w całym Internecie. W folderze “your off-Facebook activity”, użytkownik konta może znaleźć informacje na temat stron i aplikacji, które odwiedzał w necie i interakcji z nimi.

Przedstawiciele Facebooka twierdzą, że zbierają te informacja tylko wyłącznie dla potrzeb marketingowych, aby lepiej dopasować reklamy wyświetlane użytkownikom FB. Dodają, że zasady FB również zabraniają dzielenia się z FB poufnymi informacjami: “Zabraniamy firmom lub organizacjom udostępniania nam poufnych informacji, takich jak informacje zdrowotne i finansowe, data urodzenia i hasła. Jeśli ustalimy, że firma lub organizacja narusza nasze warunki, podejmiemy działania przeciwko tej firmie lub organizacji”.

Facebook twierdzi, że hakerzy nie zdobyli dany osobowych użytkowników poprzez hakowanie FB. Mike Clark, dyrektor ds. Zarządzania produktami Facebooka, powiedział: „Ważne jest, aby zrozumieć, że złośliwi hakerzy uzyskali te dane nie poprzez hakowanie naszych systemów, ale poprzez kopiowanie ich z naszej platformy jeszcze przed 2019 rokiem. A problem ten został naprawiony”.

Do dzisiaj Facebook nie powiadomił użytkowników dotkniętych naruszeniem danych osobowych i według przedstawicieli FB “nie planuje tego zrobić”.

[bsa_pro_ad_space id=10] [bsa_pro_ad_space id=5]

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię