Nalewka z czerwonej porzeczki na spirytusie

Mniej więcej w połowie lata rozpoczynają się zbiory czerwonych porzeczek. Każdy kto w swoim ogródku posiada porzeczkowy krzew lub zwyczajnie jest sympatykiem tego owocu, koniecznie musi zaopatrzyć swoją spiżarnię w trunek jakim jest nalewka z czerwonej porzeczki na spirytusie.

Nalewka z czerwonej porzeczki na spirytusie jest świetnym dodatkiem do jesiennych i zimowych wieczorów. Ponadto niesie ze sobą wiele korzyści. Wspomaga trawienie, łagodzi bóle gardła, a sama czerwona porzeczka ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Jak zatem samodzielnie przygotować taką nalewkę?

Składniki:

Przygotowanie:

Owoce czerwonej porzeczki należy dokładnie opłukać i usunąć z nich łodygi. Tak przygotowane porzeczki wkładamy do dużego słoja i zasypujemy cukrem. Przykrywamy go ścierką i odkładamy w nasłonecznione miejsce aż do całkowitego rozpuszczenia cukru. Należy pamiętać o tym, by każdego dnia potrząsać słojem.  Do porzeczek z rozpuszczonym cukrem dolewamy 700ml spirytusu i jedną szklankę wody.

Nalewkę możemy odstawić do dojrzewania na okres około 2 miesięcy, jednak prawdziwą esencję z porzeczki wydobywamy, jeżeli nalewka będzie dojrzewała przez rok.

Kiedy nalewka odleży już wystarczającą ilość czasu, należy przefiltrować ją kilkukrotnie przez gazę lub filtr do kawy i przelać do szczelnych butelek.

Nie należy jednak wyrzucać samych owoców, które nasiąknięte alkoholem wyśmienicie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju deserów na przykład lodów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię