Sztuczna inteligencja i jej obecność w wielkich korporacjach

Sztuczna Inteligencja, AI

Większość ogromnych korporacji związanych z nowoczesną myślą technologiczną, od Alibaby po Amazon, walczy o to, aby otrzymać tytuł lidera projektowania, tworzenia i wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI) do własnego użytku. Firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do dostarczania produktów i usług na najwyższym poziomie.

Oto 10 przykładów w jaki sposób firmy wykorzystują sztuczną inteligencję w praktyce.

1. Alibaba

Chińska firma Alibaba to największa na świecie platforma handlu towarami, sprzedająca więcej produktów niż Amazon i eBay razem wzięte. Sztuczna inteligencja (AI) jest integralną częścią codziennych operacji Alibaby i służy do przewidywania, co klienci mogą chcieć kupić. Dzięki przetwarzaniu języka naturalnego firma automatycznie generuje opisy produktów dla witryny.
Innym sposobem, w jaki Alibaba wykorzystuje sztuczną inteligencję, jest projekt City Brain który ma na celu tworzenie inteligentnej obsługi miast. Projekt wykorzystuje algorytmy AI w celu ograniczenia korków poprzez monitorowanie każdego pojazdu w mieście. Ponadto Alibaba, dzięki sztucznej inteligencji stworzyła chmurę obliczeniową o nazwie Alibaba Cloud, pomagającą rolnikom monitorować uprawy w celu poprawy plonów i obniżania kosztów produkcji.

2. Alfabet – Google

Alphabet jest spółką dominującą Google. Waymo, przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem autonomicznych samochodów, które powstało jako część projektu Google i działa w ramach holdingu Alphabet Inc. Chce wprowadzić na całym świecie technologię samochodów bezzałogowych, nie tylko aby transportować ludzi, ale również po to, by zmniejszać liczbę wypadków.
W chwili obecnej autonomiczne pojazdy przewożą pasażerów w Kalifornii w ramach programu pilotażowego, nie mogą jednak naliczać opłaty za przejazdy, a kierowca nadal siedzi za kierownicą.
Google zainwestowało również w DeepMind – brytyjski startup zajmujący się sztuczną inteligencją, który stworzył sieć neuronową uczącą się grać w gry komputerowe w taki sam sposób, w jaki czynią to ludzie. Kolejnym zakupem Google jest Neural Turing Machine – sieć neuronowa, która może mieć dostęp do pamięci zewnętrznej jak konwencjonalna maszyna Turinga, czego rezultatem jest komputer naśladujący krótkotrwałą pamięć ludzkiego mózgu.
System opracowany przez naukowców nie tylko nauczył się grać w 49 różnych gier Atari, ale również program AlphaGo był pierwszym, który pokonał profesjonalnego gracza w grze Go. Kolejną innowacją AI od Google jest Google Duplex. Korzystający z przetwarzania języka naturalnego, interfejs głosowy AI może wykonywać połączenia telefoniczne i planować spotkania w twoim imieniu.

3. Amazon

O ile Alexy nie trzeba nikomu przedstawiać, o tyle o innej tajemnicy korporacji Amazon nie każdy wie: otóż Amazon wykorzystuje sztuczną inteligencję do gromadzenia danych na temat nawyków zakupowych każdej osoby.
Posiadając taką wiedzę i wykorzystując analizę predykcyjną, Amazon jest w stanie przewidzieć jaki rodzaj produktu kupujący będzie potrzebował, jeszcze zanim ta potrzeba pojawi się w jego mózgu.
W czasach, gdy wiele sklepów stacjonarnych stara się wymyśle, jak przetrwać na rynku, największy amerykański e-tailer oferuje nową koncepcję sklepu spożywczego o nazwie Amazon Go. W przeciwieństwie do innych sklepów, w Amazon Go kasa nie jest wymagana. Sklepy mają technologię sztucznej inteligencji, która śledzi, jakie przedmioty wybierasz, następnie automatycznie pobiera opłaty za te przedmioty używając aplikacji Amazon Go w telefonie.

4. Apple

Apple, jedna z największych firm technologicznych na świecie, sprzedająca elektronikę użytkową, taką jak iPhone’y i zegarki Apple, a także oprogramowanie komputerowe i usługi online.
Apple wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w produktach takich jak iPhone, w których włącza funkcję FaceID, lub w produktach takich jak AirPods, Apple Watch lub inteligentne głośniki HomePod, w których włącza inteligentnego asystenta Siri. Apple rozszerza również swoją ofertę usług i korzysta z AI, aby polecać utwory w Apple Music, pomóc Ci znaleźć swoje zdjęcie w iCloud lub przejść do następnego spotkania za pomocą Map.

5. Baidu

Chiński odpowiednik wyszukiwarki Google, Baidu, wykorzystuje sztuczną inteligencję na wiele sposobów. Posiada narzędzie o nazwie Deep Voice, które wykorzystuje sztuczną inteligencję i potrzebuje tylko 3,7 sekundy dźwięku, aby sklonować głos. Korzysta z tej samej technologii by tworzyć narzędzie, które czyta książki głosem autora – wszystko zautomatyzowane bez potrzeby studia nagrań.

6. Facebook

Jednym z głównych sposobów, w jaki Facebook wykorzystuje sztuczną inteligencję jest dodanie struktury do niestrukturyzowanych danych.
Używa DeepText, narzędzia do rozumienia tekstu, aby automatycznie rozumieć i interpretować treść i sentyment emocjonalny tysięcy postów (w wielu językach), które użytkownicy publikują co sekundę. Dzięki DeepFace gigant na rynku mediów społecznościowych może automatycznie zidentyfikować cię na zdjęciu udostępnionym na ich platformie. Ciekawostką jest, że ta technologia ​​jest lepsza w rozpoznawaniu twarzy niż człowiek. Firma wykorzystuje również sztuczną inteligencję do automatycznego przechwytywania i usuwania obrazów, które są niezgodne z regulaminem.

7. IBM

IBM od lat przoduje w dziedzinie sztucznej inteligencji. Minęło ponad 20 lat, odkąd komputer Deep Blue firmy IBM jako pierwszy pokonał światowego mistrza szachowego. Najnowszym osiągnięciem sztucznej inteligencji dla IBM jest Project Debater.
Ta sztuczna inteligencja to serce przetwarzania poznawczego, który konkurował z dwoma profesjonalnymi duskutantami i był w stanie formułować argumenty.

8. JD.com

JD.com to chińska wersja Amazon. Jego założyciel, Richard Liu dąży do tego, aby jego firma w przyszłości była w 100% zautomatyzowana. Obecnie jego magazyny są w pełni zautomatyzowane i od czterech lat dostarczają paczki dronami. JD.com napędza biznes rewolucją sztucznej inteligencji, big data i robotyką, jednocześnie budując podwaliny pod kolejną rewolucję przemysłową w sprzedaży detalicznej.

9. Microsoft

Sztuczna inteligencja to termin pojawiający się projektach Microsoftu od wielu lat i  ilustruje dążenie firmy do tego, by inteligentne maszyny były kluczowe dla wszystkiego w co angażuje się Microsoft. Wprowadza inteligentne funkcje do praktycznie wszystkich swoich produktów i usług, w tym Cortany, Skype, Bing i Office 365. Są jednocześnie jednym z największych na świecie dostawców AI jako usługi (AIaaS).

10. Tencent

Chińska firma społecznościowa Tencent włączyła sztuczną inteligencję do swoich działań, dążąc do tego, by stać się „najbardziej respektowanym przedsiębiorstwem internetowym”.
Tencent ma 1 miliard użytkowników w swojej aplikacji WeChat i rozszerzył swój zasięg na gry, asystentów cyfrowych, płatności mobilne, przechowywanie informacji w chmurze, streaming na żywo, sport, edukację, filmy, a nawet samochody bezzałogowe. Jednym z haseł firmy jest „AI we wszystkim”. Tencent zdobywa ogromne ilości informacji o swoich klientach, które następnie przetwarza i wykorzystuje na korzyść firmy.

Najgorsze błędy jakie można popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię