Prezydent Andrzej Duda po wideokonferencji z Joe Bidenem i przywódcami Zachodu

Fot. Marek Borawski , FB Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podczas zdalnych konsultacji z prezydentem USA Joe Bidenem i liderami państw NATO i Unii Europejskiej zdał relację z wizyty na Ukrainie oraz rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. „Ocena sytuacji jest jednoznaczna – Ukraina wymaga wsparcia i może się go spodziewać”– mówił Andrzej Duda po tych konsultacjach.
Konsultacje zwołał prezydent Stanów Zjednoczonych.

„Zdałem krótką relację z wizyty na Ukrainie – w Kijowie, Borodziance, Irpieniu. Bo to także ten moment, kiedy zapoznano nas ze stanem prac ekshumacyjnych w Buczy” – mówił. Przedstawił też przebieg rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. „Ja i prezydenci państw bałtyckich byliśmy ostatnimi liderami, którzy bezpośrednio rozmawiali z prezydentem Zełenskim. Twarzą w twarz, nie za pośrednictwem linii telefonicznej, czy połączenia internetowego” – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent mówił również, że wśród światowych przywódców jest coraz większa determinacja w sprawie nakładania kolejnych sankcji na Rosję za agresję na Ukrainę. „Te reżimy sankcyjne są cały czas analizowane i wszyscy mamy nadzieję, że będzie zgoda co do tego, aby te sankcje były rozszerzane” – wyjaśniał. „Coraz więcej przywódców mówi o sankcjach związanych z gazem i ropą naftową, więc żeby te sankcje polegały na tym, żeby tych surowców nie kupować, aby szukać kontraktów gdzie indziej, aby te możliwości dochodów, z których Rosja finansuje wojnę jej odbierać” – mówił prezydent.

Andrzej Duda powiedział także, że światowi liderzy zgadzają się co do tego, iż obowiązkiem międzynarodowej społeczności jest niedopuszczenie do rosyjskiego zwycięstwa za naszą wschodnią granicą.

Prezydent, relacjonując przebieg telekonferencji, mówił również o tym, że wszystkie państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego jednoznacznie potępiają rosyjską agresję. „Wszyscy mówią o absolutnym złamaniu wszystkich norm prawa międzynarodowego, o tym, że musi to zostać zatrzymane” – podkreślił. Zdaniem prezydenta, państwa NATO i władze instytucji Unii Europejskiej stoją jak mur, zdecydowanie. „Rosyjskie zachowanie nie spotyka się nawet z cieniem akceptacji” – mówił.

Prezydent Andrzej Duda dodał, że przywódcy innych krajów wyrazili także chęć humanitarnego i militarnego wsparcia Ukrainy. Został również poruszony temat odpowiedzialności za zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan oraz całkowitego wykluczenia Rosji z areny międzynarodowej.

„Pojawiły się deklaracje, że odpowiedzialność za zbrodnie wojenne powinny ponosić nie tylko władze Rosji, ale i żołnierze”– dodał.
Państwa nie będą uczestniczyć w spotkaniach G-20 i G-7 z udziałem Rosji
W telekonferencji udział wzięli, między innymi premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Rumunii Klaus Iohannis. NATO reprezentował sekretarz generalny paktu Jens Stoltenberg, a Unię Europejską – Ursula von der Leyen i Charles Michel.

(iar)

Który kraj na świecie ma największe wojsko?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię