23 razy twardsze od stali, wykonane z drewna, ekologiczne. Zobacz jak wyglądają „noże przyszłości”

Badacze z University of Maryland opracowali i zaprezentowali nową technikę obróbki drewna, dzięki której wykonali nóż, który jest 23 razy twardszy od tych które znamy na codzień i trzy razy ostrzejszy od sztućców ze stali.

Amerykańscy naukowcy za cel obrali sobie stworzenie estetycznego, taniego i ekologicznego zamiennika plastikowych jednorazówek.

„Nasz nóż przecina średnio wysmażonego steka z niebywałą łatwością” – pisze w raporcie opublikowanych na łamach czasopisma „Matter” współautor projektu prof. Teng Li. „Po użyciu drewniany nóż może zostać umyty i wykorzystany ponownie, zupełnie jak tradycyjne sztućce, dzięki czemu będzie mógł zastąpić te wykonane ze stali, ceramiki czy plastiku”.

„Patrząc na wszystkie twarde materiały, których używamy na co dzień, widzimy główne te stworzone przez człowieka w laboratorium” – kontynuuje Li. „Ludzkość nie korzysta z naturalnych surowców, bo nie są one tak wytrzymałe, podczas gdy celuloza, główny składnik drewna, może po odpowiedniej obróbce przewyższyć pod tym kątem produkty ceramiczne, stalowe czy polimerowe. Jak dotąd w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy z jej potencjału”.

„Proces tworzenia przebiega w dwóch etapach” – wyjaśnia dr.Li . “W pierwszej fazie dokonujemy delignifikacji (usunięcia ligniny). Drewno, jak doskonale wiemy, jest sztywne, ale po tym zabiegu staje się miękkie i elastyczne. Drugim krokiem jest sprasowanie materiału na gorąco, dzięki czemu usuwamy z niego wodę. W końcowym etapie pokrywamy drewno warstwą oleju mineralnego, który będzie chronił nóż od wilgoci podczas krojenia i mycia.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię