24 ciekawostki i fakty o Tennessee

1. Znani mieszkańcy Tennessee

  • Dolly Parton,
  • Samuel L. Jackson,
  • Aretha Franklin,
  • Justin Timberlake,
  • Davy Crockett,
  • Morgan Freeman i
  • Kathy Bates.

2. Główne gałęzie przemysłu w Tennessee

Górnictwo, produkty uranowe, rolnictwo i przemysł muzyczny królują w Tennessee.

3. W Tennessee pierwsza osada powstała w 1769 roku

W 1769 Tennessee ustanowiło pierwszą „osadę”, kiedy William Bean zbudował swoją chatę na Boone’s Creek w pobliżu rzeki Watauga. Po zbudowaniu jego chaty kilka rodzin z Północnej Karoliny dołączyło do Boona tworząc pierwszą osadę w TN.

4. Tennessee Whiskey

Twórca światowej sławy Tennessee Whiskey, Jack Daniels zmarł po tym jak w furii kopnął sejf i zranił palec u nogi. Rana spowodowała infekcję krwi, która doprowadziła do jego śmierci.

5. Nashville jest światową stolicą muzyki country

Stolica stanu Tennessee, Nashville, znana jest jako „Music City” – światowa stolica muzyki country. Grand Ole Opry w Nashville to najdłużej emitowany na żywo program radiowy na świecie. Nadaje w każdy weekend od 1925 roku.

Nashville

6. Trzymanie się za ręce jest niezgodne z prawem w Tennessee

W Tennessee uczniowie nie mogą trzymać się za ręce. Prawo postrzega to za aktywność seksualną.

7. Minigolf ma początki w Tennessee

Chattanooga była domem dla pierwszego opatentowanego pola do gry w minigolfa, Tom Thumb Golf. Pole to powstało na górze widokowej w 1927 roku, aby przyciągnąć ruch do hotelu twórcy.

8. W Tennesse znajduje się farma pereł

Camden jest domem dla jedynej w Ameryce Północnej farmy pereł słodkowodnych.

9. W Tennesse można polować na wieloryby

Wieloryb to jedyne zwierzę, na które możesz „polować z poruszającego się pojazdu” w Tennessee.

10. Pierwszy milioner Afro-Amerykanin pochodzi z Tennessee

Robert R. Church Sr. z Memphis, urodzony w 1839 roku, jest uważany za pierwszego afroamerykańskiego milionera na Południu USA. Church zbudował imperium nieruchomości. Dzięki swojemu ogromnemu bogactwu Church sfinansował rozwój wysokiej jakości obiektów dla czarnych mieszkańców Memphis, którzy byli wykluczeni przez państwowe prawo segregacji rasowej z wielu białych instytucji w tamtym czasie.

11. W Tennessee powstał pełen alfabet opracowany przez jednego człowieka

Złotnik plemienia Cherokee, Sequoyah, jest jedynym znanym człowiekiem w historii świata, który samodzielnie opracował alfabet. Jego program nauczania dla narodu Cherokee zaowocował pierwszym językiem pisanym dla rdzennych Amerykanów.

12. Rzeka w Tennessee była miejscem zawodów olimpijskich

Rzeka Ocoee w południowo-wschodnim Tennessee jest zaliczana do najlepszych rzek rekreacyjnych w kraju i była miejscem olimpijskich zawodów w canoe i kajakach w 1996 roku.

13. Tennessee słynie z narciarstwa

Największa na świecie sztuczna nawierzchnia narciarska znajduje się w ośrodku narciarskim Ober Gatlinburg w miejscowości Gatlinburg. Sztuczna nawierzchnia narciarska o powierzchni 5 akrów umożliwia jazdę na nartach w każdych warunkach pogodowych.

14. Coca-cola ma początki w Tennessee

Pierwsza fabryka Coca-Coli, która pakowała napój w butelki powstała w 1899 roku w Chattanooga. Zanim Coca-Cola pojawiła się po raz pierwszy w butelkach, była sprzedawana jako napój fontannowy przez ponad dekadę.

15. Światowa Stolica Salamandry znajduje się w Tennessee

Góry Great Smoky są znane jako „Światowa Stolica Salamandry” W parku żyje co najmniej trzydzieści gatunków salamandrów.

Góry Great Smoky

16. Andrew Johnson pochodzi z Tennessee

Andrew Johnson, pochodzący z Tennessee, piastował każdy urząd polityczny na szczeblu lokalnym, stanowym i federalnym – w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych. Był także pierwszym prezydentem, który został postawiony w stan oskarżenia.

17. Martin Luther King Jr. zginął w Memphis

Dr Martin Luther King, Jr. został zabity przed motelem Lorraine w Memphis. Dzisiaj motel służy jako Amerykańskie Muzeum Praw Obywatelskich

18. Tennessee i Unia

Tennessee było ostatnim stanem, który odłączył się od Unii podczas wojny domowej i pierwszym stanem, który został ponownie przyjęty po wojnie. Tennessee został przyjęty jako stan 1 czerwca 1796 roku, co czyni go 16 stanem Unii.

19. Najstarsze afroamerykańskie firmy w USA znajdują się w Tennessee

Najstarsza afroamerykańska firma architektoniczna w kraju, McKissack and McKissack, znajduje się w Nashville. Również w Nashville znajduje się najstarsza afroamerykańska instytucja finansowa w kraju, Citizens Savings Bank and Trust Company.

20. Największe podziemne jezioro znajduje się w Tennessee

Głęboko w górach w pobliżu Sweetwater we wschodnim Tennessee znajduje się niezwykły zbiornik wodny znany jako Zaginione Morze. Wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe podziemne jezioro Ameryki, Lost Sea jest częścią rozległego i historycznego systemu jaskiń zwanego Craighead Caverns.

21. W Tennessee powstała pierwsza konstytucja białych mężczyzn

Stowarzyszenie Watauga w Sycamore Shoals niedaleko Elizabethton opracowało pierwszą konstytucję napisaną przez białych mężczyzn w Ameryce w 1772 roku. Była ona wzorowana na konstytucji Ligi Narodów Irokezów, federalnego systemu rządów opracowanego 200 lat wcześniej dla pięciu wschodnich plemion indiańskich.

22. Znany architekt, William Strickland, zginął podczas budowy kaptiolu w Nashville

Budynek kapitolu został zaprojektowany przez znanego architekta Williama Budynek jest projektem opartym na pomniku Choragic Lizykratesa w Atenach, który upamiętnia greckiego boga Dionizosa walczącego z tyrreńskimi piratami. Stricklanda, który zginął podczas jego budowy został pochowany w jego murach.

23. Tennessee ma wielu sąsiadów

Tennessee graniczy z większą liczbą stanów niż jakikolwiek inny stan, z wyjątkiem Missouri. Stany z którymi graniczy to Kentucky, Wirginia, Karolina Północna, Georgia, Alabama, Mississippi, Arkansas i Missouri.

24. Pierwsze miasto śmietników ma początki w Tennessee

W 1937 roku Knoxville stało się znane jako „pierwsze miasto śmietników”. Było to pierwsze miasto, w którym zaczęto używać śmietniki.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię