Zdrowe nawyki 50- latka

Kiedy się o siebie troszczysz starzenie się nie jest takie straszne jakby się wydawało. Najlepszym podejściem do starzenia się jest zaakceptowanie tego, czego nie możesz zmienić i skupienie się na tym, co możesz.

Najłatwiejszymi rzeczami, które możesz wprowadzić w życie, aby złagodzić skutki starzenia się są w zasięgu twojej ręki. Oto 18 z nich:

 

1. Wysypiaj się – dobry sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego starzenia się. Wysypianie wpływa dobrze na twój wygląd i organizm.

2. Kontynuuj naukę – to kolejna część zdrowego starzenia się. Nie znaczy to, że musisz wrócić do szkoły i siedzieć w ławce. Uczenie się może być w formie zapisania się do klubu książkowego, filmowego, zwiedzanie muzeów, podróżowanie, klasy online, udział w warsztatach.

3. Pij wodę – jest powód, dla którego lekarze zalecają picie wody. Twoje ciało potrzebuje jej do prawie każdej funkcji. Badania pokazują, że utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu może przynieść korzyści we wszystkim, od chorób serca po nadciśnienie, a odwodnienie może odgrywać rolę w rozwoju chorób przewlekłych.

4. Ogranicz przyjmowanie cukru – cukier postarza nas od wewnątrz i zewnątrz. Niszczy organy, prowadzi do chorób przewlekłych, stoi za pojawieniem się przedwczesnych zmarszczek, zwiotczałej skóry i nadwagi.

5. Zaangażuj się w nowe hobby – niektóre hobby, takie jak fotografia lub nauka gry na instrumencie, mogą prowadzić do poprawy funkcjonowania poznawczego, które często spada wraz z wiekiem. Niezależnie od tego, czy masz 50 czy 70 lat, zaangażowanie w nowe hobby podniesie cię na duchu.

6. Nawiąż duchowe połączenie – z naturą, religią, medytacją. Najnowsze badania pokazują, że istnieje duża wieź między duchowością a szczęściem. Kiedy ludzie są w stanie znaleźć cel lub sens życia, może to pomóc im poczuć się bardziej usatysfakcjonowanym. Medytacja, joga, słuchanie muzyki, spacer po lesie lub nad oceanem, ogrodnictwo, malowanie, czytanie lub pisanie wierszy są praktykami rozwijającymi praktykę duchową.

7. Nawilżaj skórę – jako największy organ ciała, Twoja skóra może wiele powiedzieć o Twoim zdrowiu i wieku. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się, American Academy of Dermatology zaleca mycie twarzy dwa razy dziennie, unikanie produktów, które palą lub szczypią, delikatne oczyszczanie skóry zamiast szorowania i codzienne stosowanie kremu nawilżającego.

8. Unikaj niezdrowego jedzenia – fast food i inne niezdrowe jedzenie prowadzą nie tylko do wzrostu wagi. Spożywanie tych pokarmów związane jest z niszczeniem komórek mózgowych i może mieć również negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

9. Chroń skórę przed słońcem – zmarszczki, plamy starcze i zwiotczenie są objawami zbyt częstego przebywania na słońcu. Najlepszym sposobem na zdrową, promienną skórę jest codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego, nawet jeśli jest pochmurno lub zimno.

10. Odwiedzaj lekarza – nawet jeśli stosujesz zdrowe codzienne nawyki i nigdy nie chorujesz, warto odwiedzić lekarza przynajmniej raz w roku. Wraz z wiekiem zwiększa się podatność na choroby przewlekłe i dolegliwości, co sprawia, że ​​regularne wizyty są niezbędne dla zdrowia.

11. Znajdź czas dla siebie – niezależnie od tego, czy planujesz weekendowy wypad, czy wolisz chwilę samotności, zarezerwowanie czasu dla siebie jest dobre dla Ciebie i Twojego zdrowia psychicznego. W rzeczywistości dbanie o siebie może uczynić cię szczęśliwszym i pomóc ci lepiej odnosić się do innych.

12. Uspołeczniaj się – z wiekiem ważne jest utrzymanie dobrych relacji i nawyków socjalizacyjnych. Według National Institute on Aging, utrzymywanie bliskich kontaktów z innymi może być związane z niższym poziomem interleukiny-6, czynnika, który może przyczyniać się do choroby Alzheimera, zapalenia stawów, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów.

13. Angażuj się – zaangażowanie w społeczność lub wolontariat daje wiele pozytywnych korzyści, takich jak rozwijanie umiejętności w zakresie relacji i pomoc w budowaniu przyjaźni. Zwiększa także pewność siebie i pomaga zwalczać depresję. Co więcej, badania pokazują, że wolontariusze mają mniej objawów przewlekłego bólu niż osoby, które tego nie robią.

14. Mniej wyleguj się – zbyt długi relaks na kanapie nie jest dobry. Badanie opublikowane w American Journal of Epidemiology wykazało, że osoby prowadzące siedzący tryb życia są biologicznie o osiem lat starsze od swoich rówieśników, którzy pozostają aktywni.

15. Jedz owoce i warzywa – powszechnie wiadomo, że owoce i warzywa są dla nas dobre. Badania sugerują, że są one jednym z najważniejszych elementów diety pomagającym zapobiegać chorobom związanym z wiekiem. Jedzenie ich sprzyja dłuższemu życiu i może zapobiec wystąpieniu problemów poznawczych.

16. Spotykaj się z pozytywnymi ludźmi – Narzekanie, plotkowanie i osądzanie to nawyki toksycznych ludzi, a spędzanie z nimi zbyt wiele czasu jest przygnębiające. Negatywni ludzie zwiększają poziom stresu. Zamiast tego skup się na pielęgnowaniu relacji z osobami, które pozytywnie wpływają na Twoje życie.

 

17. Praktykuj profilaktykę – wraz z wiekiem choroby, wypadki i upadki stają się coraz częstsze. Jednak wielu z tych rzeczy można zapobiec. Coroczne szczepienie przeciw grypie, wprowadzenie zmian w domu zabezpieczających przed upadkami, coroczna kontrola u lekarza, badanie wzroku, etc. wszystko to może pomóc zapobiec kontuzjom lub chorobie.

18. Buduj mięśnie – nasza masa mięśniowa zmniejsz się już po 30 roku życia. Ma to wpływ na ryzyko upadków i złamań. Pomocne może być budowanie masy mięśniowej poprzez podnoszenie ciężarów w domu lub ćwiczenia na siłowni, a także dodanie dodatkowego białka do diety.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię