30 sposobów na wykorzystanie soli

Sól znajdziemy w każdym domu. Jest nieodłączną przyprawą naszych dań. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że ma ona poza tym jeszcze wiele zastosowań.

1. Przyprawianie dań słonych. Solenie to podstawowy sposób na przyprawienie dań mięsnych, makaronów czy sałatek.
2. Przełamanie słodyczy. Sól wykorzystywana jest w cukiernictwie w celu przełamania słodkiego smaku słoną nutą.
3. Równoważenie działania drożdży. Sól to niezbędny składnik wypiekania drożdżowych wyrobów.
4. Konserwowanie żywności. Sól to składnik zalew i marynat.
5. Ułatwienie gotowania jajek. Dodanie soli do wody, w której będą gotowały się jajka sprawia, że nie pękną one podczas gotowania oraz będą one znacznie łatwiej obierały się ze skorupki.

 

6. Przygotowanie domowego peelingu do ciała. Sól to podstawowy składnik domowych peelingów, które wykonywane są z oleju kokosowego i kilku łyżek soli kuchennej. Takie połączenie pozwala na dokładne złuszczenie naskórka oraz oczyszczenie skóry.
7. Przygotowanie odprężającej kąpieli dla stóp, która pozwala na pozbycie się zmęczenia i opuchlizny. Wystarczy do gorącej wody dodać sól i kilka kropel olejki eterycznego.
8. Czyszczenie przypalonych powierzchni. Sól może zostać wykorzystana do czyszczenia garnków czy płyty kuchennej.
9. Przygotowanie mikstury na bolące gardło. Płukanie gardła gorącą wodą z solą to domowy sposób na pozbycie się występującej infekcji czy podrażnienia gardła.
10. Wybawianie plam. Roztwór soli z zimną wodą i cytryną pozwala na pozbywanie się uciążliwych zabrudzeń na ubraniach, obrusach, dywanach czy tapicerkach.

11. Pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Sól wykorzystywana jest wykorzystywana do pozbywania się nieprzyjemnej woni wydobywającej się z rur odpływów. Wystarczy ją wsypać do odpływu i zalać wrzącą wodą.
12. Łagodzenie śladów po ugryzieniach owadów. Okład z soli wymieszanej z woda to dobry sposób na złagodzenie świądu i zmniejszenie opuchlizny wokół ugryzienia.
13. Zwalczanie mchu i chwastów. Wystarczy posypać solą miejsce, gdzie rosną niechciane rośliny.
14. Usuwanie nalotu ze srebra. Wykorzystanie w tym celu soli stanowi najmniej inwazyjną metodę radzenia sobie z osadem na srebrnej biżuterii.
15. Pranie różnego rodzaju tkanin. Dodanie soli do prania pozwala na nadania tkaninom świeżości i usunięcie z nich plam. Dodatkowo jej zastosowanie pozwala na utrwalenie kolorów materiałów, dzięki czemu dłużej wyglądają one, jak nowe.

 

16. Pranie firanek. Zastosowanie soli do prania firanek pozwala na nadanie im śnieżnobiałego koloru. Dodatkowo wyprane w soli firanki będą się lepiej układać.
17. Odmrażanie dróg i chodników. Sól z powodzeniem wykorzystywana jest do posypywania chodników i dróg podczas zimy. Dobrze sprawdzi się ona także do odmrażania szyb samochodu.
18. Czyszczenie osadów. Wykorzystanie soli do czyszczenia elementów armatury kuchennej lub łazienkowej pozwala na usunięcie występującego osadu.
19. Ułatwienie ostrzenia noży. Wystarczy namoczyć noże w roztworze soli na pół godziny przed ich ostrzeniem.
20. Pochłanianie wilgoci.

21. Wyczyszczenie przypalonego żelazka. Można tego dokonać poprzez prasowanie kartki posypanej solą.
22. Dłuższe trzymanie ciepła przez termofor. Wsypanie soli do termoforu sprawia, ze dłużej będzie on oddawał ciepło.
23. Czyszczenie wnętrza piekarnika. Właściwości chemiczne soli sprawia, że pozwala ona na efektywne usuwanie zabrudzeń.
24. Odkażenie deski do krojenia. Zastosowanie soli kamiennej pozwala na pozbycie się występujących na niej zarazków.
25. Usuwanie śladów na drewnianych powierzchniach. Pasta z soli i odrobiny wody pozwala na szybkie usunięcie plam, jaki pozostawiają mokre kubki czy talerze postawione na drewnianym stole.

 

26. Usuwanie plam po winie. Powstałą plamę wystarczy zasypać grubą warstwą soli kuchennej, a po jej wyschnięciu pozbyć się jej przy pomocy odkurzacza.
27. Ochrona przed osadzaniem się mrozu na szybach okiennych. Nałożenie na nie soli przy pomocy wilgotnej szmatki sprawia, że temperatura zamarzania wody staje się niższa.
28. Przedłużenie świeżości kwiatów. Dosypanie soli do wody w wazonie pozwala na dłuższe cieszenie się znajdującymi się w nim kwiatami.
29. Przeprowadzanie inhalacji. Sól ze względu na swoje wysokie właściwości antyseptyczne i lecznicze wykorzystywana jest do nawilżania błon śluzowych. Przeprowadzenie solnych inhalacji pomaga w walce z chorobami górnych dróg oddechowych.
30. Wybielanie zębów. Sól pozwala na rozjaśnienie koloru zębów i działa bakteriobójczo. Jednak metody tej nie należy stosować często, ponieważ może ona prowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię