6 wspaniałych herbatek na które warto się skusić przed snem

Wzrastające tempo życia, stres związany z pracą zawodową lub problemy dnia codziennego mogą w znacznym stopniu obniżyć jakość snu. Mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem, a rano wstajemy z uczuciem zmęczenia.

Zanim jednak sięgniemy po środki farmakologiczne, warto wypróbować kilka herbatek, które mogą okazać się równie skuteczne.

1. Z waleriany (korzeń)

Waleriana

Obniża aktywność centralnego układu nerwowego, prowadzi do zmniejszenia napięcia i wyciszenia. Jest naturalnym środkiem nasennym, ułatwia zasypianie i redukuje ilość przebudzeń w środku nocy. Sprawia, że sen staje się zdrowy i przynoszący wypoczynek.

 

2. Z lawendy

Lawenda

Na organizm człowieka działa uspokajająco i wyciszająco. Wspomaga w zwalczaniu stresu, lekkich stanów depresyjnych i lekkich stanów lękowych. Działając rozluźniająco, ułatwia zasypianie. Związki terpenoidowe zawarte w lawendzie zapewniają zdrowy sen zapewniający wypoczynek.

3. Z melisy

Melisa lekarska

Ze względu na właściwości uspokajające i relaksujące była od wieków używana w medycynie ludowej. Składniki czynne działają rozluźniająco i relaksująco. Łagodzi stany rozdrażnienia i pobudzenia nerwowego. Pomocna w nerwicach i stanach depresyjnych. Eliminuje problemy z zasypianiem, pomagając szybciej zasnąć, a nie powoduje senności następnego dnia.

 

4. Z magnolii

Magnolia

Posiada wiele właściwości wspomagających zdrowie psychiczne. Obniża rozdrażnienie, rozluźnia, działa relaksacyjnie i przeciwstresowo. Łagodzi frustrację i zwiększa poczucie pewności siebie. Zwalcza lekkie stany depresyjne, napięcie nerwowe i stany lękowe. Poprawia nastrój w problemach emocjonalnych. Działając pozytywnie na centralny układ nerwowy, zapewnia zdrowy i spokojny sen przez całą noc.

5. Z rumianku

Rumianek

Powszechnie występująca roślina, która posiada kilkanaście właściwości prozdrowotnych, od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Ułatwia zasypianie, zmniejsza chrapanie, wspomaga głęboki, odprężający sen. Działanie kojące i odprężające związane jest z obecnością związków kumaryny, spiroeteru i flawonoidów. Rumianek jest bardzo skuteczny w zwalczaniu problemów z zasypianiem związanymi ze stresem.

 

6. Z ashwagandhy

Żeń-szeń

Zwana także indyjskim żeń-szeniem. W medycynie ajurwedyjskiej stosowana jest od ponad 3000 lat. Pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. Zmniejsza stres i działa uspokajająco wspomaga utrzymanie dobrego samopoczucia. Zmniejsza uczucie lęku lub niepokoju.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię