7 rodzajów awokado

Awokado jest powszechnie uważane za warzywo, ponieważ z reguły jest używane w sałatkach i na kanapkach. Ma maślany i słodki smak. W rzeczywistości jest to jednak owoc uprawiany w klimacie tropikalnym, głównie w Meksyku, Kalifornii, na Hawajach i na Florydzie.

Amerykanie zjadają przeszło 5 miliardów awokado rocznie. Istnieją setki odmian awokado, które różnią się znacznie pod względem koloru i wielkości. Niektóre są zielone, inne czarne i wahają się od zaledwie kilku uncji do nawet pięciu funtów.

Oto 7 najpopularniejszych gatunków awokado:

1. Awokado Hass

Awokado Haas

Hass to mała, ciemnozielona, karbowana odmiana awokado. Jest spożywana częściej niż jakakolwiek inna. Zawiera największą ilość kwasu oleinowego ze wszystkich odmian. W rzeczywistości awokado Hass stanowi 97% sprzedaży awokado w USA. Hass stał się tak popularny, gdyż dojrzewa wolniej niż inne rodzaje. Awokado Hass zmienia kolor, gdy jest dojrzałe i ma stosunkowo grubą skórkę. Ich sezon trwa przez cały rok.

 

2. Awokado Choquette

Choquette avocado

Pochodzi z południowej Florydy. Owoce są duże, jasnozielone, bardziej maślane w smaku i mniej tłuste niż Hass. Mają jędrniejszy miąższ. Wspaniale nadają się do sałatek. Na Florydzie są w sezonie od czerwca do marca.

3. Awokado Fuerte

Awokado Fuerte

Uważane za niezwykle aromatyczne, te zielone awokado w kształcie gruszki są uprawiane w Kalifornii i mają gładką, średnią grubości skórkę. Fuerte są łatwe do obierania. Awokado Fuerte jest w sezonie od listopada do czerwca.

4. Awokado tonażowe

Awokado tonażowe

Ta zielona, również w kształcie gruszki odmiana pochodzi z Gwatemali. Ma niższą zawartość oleju niż Hass czy Choquette i słodszy smak. W sezonie jest od sierpnia do końca września.

 

5. Awokado bekonowe

Awokado Bacon

Nazwa nie ma nic wspólnego z bekonem tylko z farmerem o imieniu James Bacon, który w 1954 roku skrzyżował dwa gatunki awokado z Meksyku. To awokado ma cienką skórę i owalny kształt. Miąższ jest bladożółty i kremową konsystencję. Są słodsze i bardziej wodniste niż Hass. Awokado bekonowe jest w sezonie od listopada do marca.

6. Awokado Macarthur

Awokado Macarthur

Pierwotnie uprawiane w Kalifornii, Macarthur to odmiana o twardej zielonej skorupie i kremowym miąższu. W smaku jest maślany i orzechowy. Sezon trwa od sierpnia do listopada.

7. Awokado Daily 11

Awokado Daily 11

Ważące do pięciu funtów awokado Daily 11 jest spokrewnione z Hassem. Należy do jednej z najczęściej uprawianych odmian awokado w Kalifornii. W kształcie gruszki ma tłustą konsystencję. Jest w sezonie od sierpnia do października.

ZJ/ZSS

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię