Wszystko, co chcieliście wiedzieć o amerykańskich prezydentach

źródło: Envato Elements

Dzień Niepodległości to idealny moment, by przyjrzeć się amerykańskiej państwowości. Z prezydentami Stanów Zjednoczonych na czele. Ich kariery to prawdziwa kopalnia ciekawostek.

Zacznijmy od tej związanej z prezydenturą Woodrowa Wilsona, szczególnie zasłużonego dla państwowości Polski. Podczas I wojny światowej prezydent wraz z żoną chcieli świecić przykładem dla amerykańskich rodzin. Aby zmniejszyć wydatki Białego Domu przeznaczane na pielęgnację trawy, Willsonowie trzymali przed rezydencją stado owiec, które dbało o nienaganny wygląd trawnika.

Stado w szczytowym momencie liczyło 48 sztuk. Efekt tego pomysłu był nie tylko PR-owy – dzięki sprzedaży (w drodze licytacji) wełny pozyskanej z owiec, uzyskano ponad 52 tysiące dolarów. Pieniądze trafiły na konto Czerwonego Krzyża.

źródło: Library of Congress, stado owiec pod Białym Domem, 1918 rok

Ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych zmarło w trakcie urzędowania. Byli to Franklin D. Roosevelt, William Henry Harrison, Abraham Lincoln, Zachary Taylor, James A. Garfield, Warren Harding, William McKinley i John Kennedy. Najkrócej urzędującym prezydentem był dziewiąty prezydent USA – William Henry Harrison, który swój urząd sprawował jedynie 32 dni. Zmarł 4 kwietnia 1841 roku w wyniku powikłań związanych z zapaleniem płuc. Niewątpliwie wpływ na to miał fakt, że podczas swojej inauguracji wygłosił w deszczowym dniu najdłuższe przemówienie w historii tej uroczystości (trwało ponad dwie godziny), nie mając na sobie płaszcza, ani kapelusza.

Kilka innych statystyk związanych z amerykańskimi prezydentami: najstarszym wybranym prezydentem był Ronald Reagan, który miał w tym momencie 69 lat. Jeśli chodzi o najmłodszych prezydentów Stanów Zjednoczonych, musimy wyróżnić dwie osoby: najmłodszym wybranym prezydentem był John F. Kennedy (43 lata), jednak najmłodszym zaprzysiężonym prezydentem był Theodore Roosevelt, który złożył przysięgę w wieku 42 lat, po tragicznej śmierci w zamachu jego poprzednika – Williama McKinley’a. Z kolei prezydentem USA, który najdłużej sprawował urząd był Franklin Delano Roosevelt, który na to stanowisko był wybierany aż czterokrotnie.

Szukacie przyszłościowego zawodu? Przychodzimy Wam z pomocą – aż dwudziestu sześciu prezydentów Stanów Zjednoczonych miało wykształcenie prawnicze. Jeśli jednak nauka idzie Wam opornie – nie martwcie się. Ośmiu amerykańskich prezydentów nie miało wykształcenia wyższego, w tym m.in. Harry Truman, George Washington, czy Abraham Lincoln.

Kolejną ciekawostką jest rodowód najsłynniejszego towaru eksportowego Stanów Zjednoczonych – słowa „O.K.”. Słowo to jako błędna forma wyrażenia „All correct” ukazało się w gazecie Boston Morning Post w 1839 roku. Używanie zapisu „oll korrect” przypisywano złośliwie prezydentowi Andrew Jacksonowi, który był według przeciwników politycznych analfabetą, niepotrafiącym właściwie literować słów.

Do rangi legendy urosły jednak ciekawostki związane ze zbiegami okoliczności pomiędzy życiem i śmiercią Abrahama Lincolna oraz Johna F. Kennedy’ego. Oto niektóre z nich: Abraham Lincoln został wybrany do Izby Reprezentantów w 1846 roku, natomiast John F. Kennedy został także do tej izby równo 100 lat później – w 1946 roku. Obaj zostali wybrani na prezydentów Stanów Zjednoczonych w przeciągu równo 100 lat – Abraham Lincoln w 1860 roku, a John F. Kennedy w 1960. Ich następcami byli kandydaci partii demokratycznej o nazwisku Johnson (Andrew Johnson i Lyndon B. Johnson), którzy urodzili się równo 100 lat po sobie: w 1808 i 1908 roku.

Zarówno Lincoln jak i Kennedy zmarli w wyniku strzału w głowę. W obydwu przypadkach miało to miejsce w piątek. Kennedy miał sekretarza o nazwisku Lincoln.

Jak widzicie historia amerykańskiej państwowości niesie za sobą wiele ciekawych historii. Jeśli znacie inne ciekawostki związane z USA, podzielcie się z nami w komentarzach.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię