Depresja zyskała miano epidemii w Stanach Zjednoczonych. Dotyka ona praktycznie każdej grupy społecznej – ludzi młodych i starszych, kobiety i mężczyzn, bogatych i biednych. Szacuje się, że około 20 milionów dorosłych w USA zmaga się z depresją.
I chociaż specjaliści są zdania, że głównym powodem stojącym za odczuwaniem depresji jest brak równowagi chemicznej w mózgu. Badania sugerują jednak, że depresja nie musi być skutkiem tylko i wyłącznie posiadania zbyt wysokiej lub niskiej ilości pewnych substancji chemicznych w mózgu. Istnieje wiele możliwych przyczyn depresji, w tym nieprawidłowa regulacja nastroju przez mózg, podatność genetyczna, stresujące wydarzenia życiowe, leki i problemy zdrowotne. Uważa się, że kilka z tych sił oddziałuje na siebie, powodując depresję. Dlatego właśnie, leczenie depresji jest bardzo często skomplikowanym i długotrwałym procesem.
Oto 8 głównych przyczyn rozwoju depresji:
1. Przemoc fizyczna
Osoby, które doświadczyły przemocy fizycznej w młodości, są bardziej narażone na rozwój depresji. Pamięć o przemocy i powracające obrazy w mózgu z tych wydarzeń powodują, że osoba która doświadczyła przemocy fizycznej może popaść w depresję.
2. Wykorzystywanie seksualne
Jest wydarzeniem traumatycznym, bez względu na to, czy zdarzyło się, gdy ofiara była jeszcze dzieckiem, czy jako osoba dorosła. Po wykorzystaniu seksualnym pierwszymi odczuciami jakie pojawiają się w umyśle jest strach przed sprawcą oraz często obwinianie siebie za to co się stało. Uraz jest tym większy, jeśli sprawcą jest ktoś bliski ofierze, przyjaciel lub krewny. Obarczanie siebie winą za gwałt prowadzi nie tylko do depresji, ale również w wielu przypadkach do samobójstwa.
3. Przemoc emocjonalna
Pastwienie się emocjonalne nad ofiarą jest trudne do wykrycia. Werbalne ataki – wyzwiska, upokarzanie, lekceważenie, pogardzanie, poniżanie. Wszystko aby osłabić ofiarę i obniżyć jej poczucie wartości. Ofiara traktowana w ten sposób przez „kochającego” oprawcę traci poczucie wartości i z czasem zaczyn wierzyć w to co słyszy wycofuje się z życia i popada w depresję.
4. Leki
Niektóre leki na receptę mogą wywoływać depresję. Zawsze warto spytać lekarza o skutki uboczne przyjmowanych lekarstw. Jeśli jednym z nich jest możliwość wywołania stanu depresyjnego lub może doprowadzić do depresji należy uważnie śledzić zmiany nastrojów, aby w razie potrzeby szybko im zaradzić.
5. Kłótnie i konflikty
Częste kłótnie i konflikty pomiędzy bliskimi mogą rozwinąć stres emocjonalny. Szczególnie jeśli do konfliktów dochodzi w najbliższej rodzinie może to doprowadzić do depresji członków rodziny. Jeśli osoba będąca w centrum konfliktów nie chce wracać do domu po pracy czy zajęciach w szkole i zawsze szuka powodów na pozostanie poza domem może to oznaczać, że środowisko domowe nie jest pozytywne.
6. Śmierć osoby bliskiej
Smutek i żal to normalna reakcja na utratę bliskiej osoby. W tych trudnych momentach ważna jest obecność członków rodziny i przyjaciół. Zaakceptowanie śmierci ukochanej osoby może być trudne, zwłaszcza jeśli pełnili ważną rolę w naszym życiu.
7. Zmiany zachodzące w życiu
Osoby stające w obliczu ogromnych zmian negatywnie wpływających na ich dotychczasowe życie mają tendencje do popadania w depresję. Wydarzenia takie jak utrata domu, pracy, rozwód, ciężka choroba mogą spowodować stany depresyjne. Osoby te z reguły potrzebują wsparcia ze strony przyjaciół i członków rodziny, aby przezwyciężyć te problemy, zanim jeszcze bardziej zniszczą on ich życie.
8. Używki
Nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków może doprowadzić do poważnych stanów depresyjnych, a nawet długotrwałej depresji. Osoby z reguły nadużywają substancji uzależniającej gdyż borykają się z innymi problemami. Używki tymczasowo wprowadzają ich w lepszy nastrój. Jest to błędne koło. Kiedy stan odurzenia słabnie, depresja wraca. Jest to powód, dla którego ludzie uzależnieni od narkotyków lub alkoholu mają tendencję do zwiększania konsumpcji. Nasila to chęć ucieczki od świat rzeczywistego często prowadząc do samobójstwa.