Mount Everest – najwyższy szczyt Ziemi, jest wyższy o 86 centymetrów niż wcześniej sądzono. Tak wynika z najnowszych pomiarów, które przeprowadziły Nepal i Chiny.
Wyniki prac ogłoszono dziś na wirtualnej konferencji prasowej. Ustalono, że Everest mierzy dokładnie 8 848 metrów i 86 centymetrów. Nowa wartość jest o 86 centymetrów wyższa niż dotychczasowa wysokość uznawana przez Nepal i o 4 metry wyższa niż wartość uznawana do tej pory przez Chiny.
Nepal rozpoczął pomiary w ubiegłym roku. Naukowcy sugerowali bowiem, że ruchy płyt tektonicznych, w tym duże trzęsienie ziemi z 2015 roku, mogły wpłynąć na wysokość góry. W badaniu uczestniczyło około 300 ekspertów i geodetów, którzy wykorzystywali m.in. Globalny System Nawigacji Satelitarnej. Na szczyt wyprawa dotarła w kwietniu zeszłego roku, a przetworzenie zebranych danych zajęło nepalskiemu Departamentowi Kartograficznemu ponad pół roku. W między czasie Chiny rozpoczęły własny pomiar. Chińska ekspedycja dotarła na szczyt w maju tego roku. Władze Nepalu zgodziły się wstrzymać publikacje wyników pomiarów, do czasu aż Chińczycy zakończą swoje prace. Ogłoszona dziś wysokość jest średnią wartością pomiarów przeprowadzonych przez oba państwa.
Po raz pierwszy brytyjscy geografowie określili wysokość Everestu w 1856 roku na 8 840 metrów nad poziomem morza. Od 1955 roku powszechnie uznawano, że najwyższy szczyt ziemi ma 8 848 metrów wysokości.
iar